🤸‍♀️🏋️‍♀️ Gimnastyka sportowa kobiet – siła i piękno sportu! 🌟

Gabriela Janeczek
, uczennica klasy 1B1 XIII LO, trenuje wyczynowo gimnastykę sportową od ponad 10 lat. Swoje umiejętności rozwija w klubie TS Wisła Kraków pod okiem trenerów: Beaty Bodzoń i Maksymiliana Kowalenko. Absolwentka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Krakowie.

🏅🤸‍♀️ Gimnastyka sportowa, zwana również królową wszystkich sportów, wymaga od zawodników niezwykłej siły, gibkości i koordynacji ruchowej, które są niezbędne do wykonywania trudnych akrobacji. Dyscyplina ta łączy w sobie widowiskowe piękno i ciężką, codzienną pracę treningową.

🎯 Wyzwaniem jest pogodzenie obowiązków szkolnych z treningami, często nawet sześć razy w tygodniu. Jednak systematyczność i zaangażowanie owocuje sukcesami na licznych zawodach. Najważniejszymi osiągnięciami Gabrieli są:

➡ wielokrotne Drużynowe Mistrzostwo Polski 🏆
➡ wicemistrzyni w finale ćwiczeń wolnych na Indywidualnych Mistrzostwach Polski 2021 🥈
➡ brązowa medalistka na równoważni oraz ćwiczeniach wolnych na Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski 2022 🥉
➡ VI miejsce w wieloboju na Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski 2022 🎖
➡ multimedalistka w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w latach 2018 – 2020 🏅
➡ w klasie seniorskiej VII miejsce w finale ćwiczeń wolnych, równoważni oraz skoku na Indywidualnych Mistrzostwach Polski 2023 🎉
🤸‍♀️ W gimnastyce sportowej kobiet rywalizacja rozgrywa się na czterech przyrządach: skoku przez stół gimnastyczny, poręczach asymetrycznych, równoważni oraz ćwiczeniach wolnych.

🌟 Specjalnością Gabrieli są ćwiczenia wolne oraz równoważnia – często zwana “przyrządem prawdy”. Dziewczyny wykonują serię ćwiczeń na belce o szerokości zaledwie 10 cm i na wysokości 1 m. Ćwiczenia wolne należą do najbardziej widowiskowej konkurencji, w której zawodniczka wykonuje układ do podkładu muzycznego trwającego nie więcej niż 90 sekund. Taki układ zawiera ścieżki akrobatyczne, sekwencje podskoków, figury baletowe np. piruety oraz ruchy taneczne. Wszystkie te elementy muszą tworzyć spójną i estetyczną całość. Na tych przyrządach Gabriela zdobyła najwięcej medali. 🥇🥈🥉

🎓 Wyniki sportowe kilkukrotnie zakwalifikowały uczennice naszego liceum do otrzymania stypendium sportowego Miasta Krakowa. Zawodniczka osiąga również liczne sukcesy w nauce. Od 5 lat jest uczestnikiem stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych „Regionalnego Programu Stypendialnego” województwa małopolskiego finansowanego z Funduszy Europejskich oraz Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji w 2022 roku.

👏 Życzymy Gabrieli kolejnych osiągnięć w sporcie i nauce! 🌟💪