Chór XIII LO w Krakowie
pod kierownictwem mgr Anny Bąbki

Chór Szkolny XIII LO w Krakowie skupia utalentowaną młodzież i absolwentów XIII LO. Został on założony w 1988r. przez mgr Annę Bąbkę jako 3-głosowy chór żeński, a od 1999r. przekształcił się w 4-głosowy chór mieszany skupiający każdego roku ponad 100 członków.

Od 1994r. przy chórze funkcjonuje ZESPÓŁ WOKALNO-INSTRUMENTALNY, a wielu jego członków podjęło dalsze kształcenie muzyczne. Chór naszej szkoły ma w swoim repertuarze 4-głosowe pieśni patriotyczne, religijne i współczesne, kolędy i pastorałki oraz prezentuje wokalno-instrumentalne opracowania utworów Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Andrzeja Zielińskiego, Zbigniewa Preisnera, Zygmunta Koniecznego, itp.

Chór XIII LO urozmaica swoimi występami różne wydarzenia w Krakowie i nie tylko:

• koncertował w wielu krakowskich świątyniach m.in. Katedrze Wawelskiej, Kościele Mariackim, Kościołach
  • oo. Franciszkanów, Dominikanów, Kapucynów, sióstr Norbertanek na Salwatorze, Kościele św. Kazimierza na Grzegórzkach,
  • współpracował z Piwnicą pod Baranami,
  • reprezentował Kraków podczas Marszu Żywych,
  • występował w Gdańsku na Jubileuszu 100-lecia Szkół Morskich i Zjeździe Klubu Szkół Westerplatte,
  • uświetnia wiele uroczystości szkolnych tj. Ślubowanie Klas Pierwszych, Pożegnanie Maturzystów,
    45-lecie Sztandaru Szkoły, 50-lecie XIII LO, Święto Niepodległości, Spotkanie Opłatkowe, Świąteczne i Patriotyczne Koncerty dla rodziców,
  • gościł w murach XIII LO Chór Gospel z Waszyngtonu,
  • reprezentował szkołę, Kraków i Polskę na spotkaniach międzynarodowych w ramach Projektów Comenius,
  • uświetniał rozmaite uroczystości pozaszkolne na przykład Koncerty w Teatrze Bagatela, w Teatrze Juliusza Słowackiego, na Auli Uniwersytetu Pedagogicznego, w Kinie Kijów,
  • ma na swoim koncie także koncerty w Muzeum Historycznym na podsumowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej czy podczas Nocy Muzeów, Spotkania Opłatkowe Bractwa Kurkowego z władzami miasta Krakowa.

Chór XIII LO na przestrzeni lat współpracował z różnymi instytucjami:

• Rada Dzielnicy II Grzegórzki oraz Szkoła Podstawowa nr 38 w Krakowie (np. wspólne koncerty z okazji Dnia Seniora czy Święta Dzielnicy II w Operze Krakowskiej),
  • Bractwo Kurkowe (np. Koncerty podczas mszy jubileuszowych, na Rynku Głównym),
  • Muzeum AK (Koncerty Pieśni Patriotycznych dla Kombatantów),
  • Związek Piłsudczyków (Koncerty w kościołach krakowskich, w Oddziale Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w Krypcie Marszałka Piłsudskiego na Wawelu),
  • Małopolskie Kuratorium Oświaty (Koncerty w Wyższej Szkole Europejskiej, w Zespole Szkół przy ul. Rzeźniczej, na Auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej podczas rozdania nagród państwowych pracownikom oświaty z regionu Małopolski).

Chór XIII LO w Krakowie służy nieustannie jako świetne narzędzie edukacyjne i wychowawcze, ucząc patriotyzmu, poszanowania dla tradycji i historii, ale stał się również ważną instytucją kulturalną Dzielnicy II Grzegórzki i Miasta Krakowa. Z jednej strony daje możliwość realizacji pasji artystycznych młodzieży naszego liceum, a z drugiej występy chóru zawsze uświetniały ważne uroczystości, które miały miejsce nie tylko w Krakowie. Uczestnictwo w podniosłych uroczystościach szkolnych stanowi dla młodzieży formę nobilitacji, ukoronowania wysiłków i jest dodatkowym bodźcem wychowawczym. Uroczystości te są skuteczną formą promocji szkoły w środowisku lokalnym i nie tylko.

Wszystkie działania podejmowane przez CHÓR XIII LO dają możliwość dalszego rozwijania zainteresowań
i uzdolnień muzycznych młodzieży XIII LO, a także pozwoliły pozyskać nowych członków zespołu dla podtrzymania tej wieloletniej tradycji naszej szkoły, która to nie wyobraża sobie swojego istnienia bez chóru, będącego niewątpliwie jednym z charakterystycznych wyznaczników działalności XIII LO w Krakowie, zwłaszcza w obszarze wspomagania rozwoju pasji i talentów wśród swoich uczniów. Dla młodzieży z kolei to niesamowita przygoda z muzyką w świetnym towarzystwie i pod batutą doświadczonej Dyrygent mgr Anny Bąbki o wspaniałym, nietuzinkowym usposobieniu, która całym sercem wspiera członków swojego chóru.

WEJDŹ