21 marca 2024 uczniowie klasy 1F pod opieką p. Marii Madej oraz p. Marioli Baran spędzili kilka godzin w centrum kształcenia FabLab Małopolska, biorąc udział w warsztatach – fotograficznym, krawieckim oraz drukarskim ( Druk 3D ).

Wszystkie działania spajała jedna myśl: „Od pomysłu do jego realizacji”. Uczniowie mogli doświadczyć tego, jak przebiega proces twórczy – jak ważna praca koncepcyjna, precyzja i staranność wykonania, zaangażowanie oraz współpraca z innymi.

Podczas warsztatów fotograficznych uczniowie mieli za zadanie odwzorowanie na fotografii szczegółów wybranych dzieł Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Jana Matejki, Caravaggia, Jana Vermeera, Stanisława Wyspiańskiego. Nauczyli się obsługi profesjonalnego aparatu fotograficznego, poznali właściwości oświetlenia ciągłego i błyskowego, nauczyli się selekcji materiału powstałego podczas sesji. Zdjęcia, które wykonali uczniowie, są naprawdę godne uwagi.

Podczas warsztatów krawieckich uczniowie z wielką cierpliwością nabywali umiejętności krawieckich, które bardzo rozwijają wyobraźnię. Szyli ręcznie oraz na maszynie, korzystając z profesjonalnych maszyn do szycia. Ćwiczenie było również zachętą do samodzielnego tworzenia dekoracji wielkanocnych. Podczas warsztatów powstały bardzo piękne kokoszki.

Podczas warsztatu drukarskiego uczniowie zgłębiali podstawy druku 3D. Poznali rodzaje drukarek oraz materiały, które wykorzystuje się do drukowania. Rozmawiali o zastosowaniu druku 3D w różnych dziedzinach życia. Zaprojektowali również swoje pierwsze wydruki 3D, używając oprogramowania Tinkercad.