Mam na imię Bartek i jestem uczniem klasy 2e o profilu humanistycznym. Zostałem poproszony o podzielenie się z Wami na temat mojego hobby, które na co dzień w Polsce nie jest bardzo popularne. Karting, gokarty albo po prostu 4 kółka i silnik różnie ludzie o tym mówią, ale zapewne może się Wam to kojarzyć z mini samochodzikami zazwyczaj pod galerią M1 lub innym centrum handlowym. Jednak wygląda to kompletnie inaczej.

Wszystko zaczęło się w 2015 roku we wrześniu. Uczęszczałem na zajęcia Kung-Fu, ale pewnego dnia stwierdziłem, że ta pasja nie będzie na całe życie. Dlatego wraz z moim starszym bratem postanowiliśmy poszukać czegoś innego i trafiło właśnie na gokarty. Gokarting Center to hala kartingowa, na której postawiłem swoje pierwsze kroki. Początkowo czasy przejazdu zaskakujące nie były, ale jak wiadomo początki zawsze są trudne. Przez 7 miesięcy dzień w dzień bywaliśmy na gokartach szlifując swoje umiejętności. Pewnego dnia zauważył mnie trener z Krakowa Michał Grzyb, który zaproponował testy profesjonalnym gokartem na otwartym torze. Moje pierwsze jazdy odbyły się kategorią Mini Rok, która rozpędzała się aż do 100km/h!

W kartingu mamy różne kategorie startowe m.in. Baby Rok ,Mini Rok, Junior Rok, Senior Rok, Shifter Rok. Kategorie te różnią się oczywiście limitem wiekowym, mocną silnika, wielkością gokarta i również limitem wagowym. W 2016 zdałem egzamin na licencje kartingową oraz zaliczyłem pierwszy start w polskiej serii Rok Cup Poland.

W roku 2017 wystartowałem w 4 rundach Serii Rok Cup Poland kończąc sezon na pozycji 28 w stawce 56 sklasyfikowanych zawodników w kategorii Mini Rok. Sezon 2018 zakończyłem na 5 miejscu na koniec sezonu w kategorii Mini Rok oraz zająłem 30 miejsce na Finale Światowym we Włoszech wśród 120 startujących. Kolejny sezon 2019 to ponowne starty w Mini Roku i tym razem miejsce na najniższym stopniu podium na koniec Polskiej Serii oraz 2 V-ce Mistrzostwo w Mistrzostwach Polski.

W 2020 musiałem zmienić kategorię na Junior Rok ze względu na wiek więc przesiadłem się do większego gokarta z mocniejszym silnikiem. Tym razem byłem w stanie się rozpędzić do 125km/h. Debiutując w tej kategorii wywalczyłem tytuł Mistrza Polski oraz zwyciężyłem serię Rok Cup Poland!

Kolejny sezon 2021 to niezmiennie starty w Polsce w tej samej kategorii, obrona tytułu zwycięzcy Polskiej serii oraz V-ce Mistrzostwo Polski w kategorii OKJ. Co roku w październiku odbywa się Finał Światowy w Lonato. Zawody te zakończyłem na 4 miejscu wśród 89 startujących w mojej kategorii! Wspomnę jeszcze, że na takich zawodach podium jest od 5 miejsca.

Karting jest sportem bardzo drogim koszty startów w Polsce sięgają aż 180 tysięcy za sezon, natomiast we Włoszech ta cena jest jeszcze większa. Oprócz ogromnych kosztów jest również bardzo wymagającą dyscypliną. Ze względu na przeciążenia sięgające ok. 3-4G potrzebna jest niesamowita wytrzymałość oraz dużo siły głównie w rękach i szyi. Dlatego niezmiennie od 2 lat do mojego życia wprowadziłem regularne treningi na siłowni 3x w tygodniu. O poprzednich wynikach już opowiedziałem dlatego przyszła pora na tegoroczny sezon, który na chwilę obecną jest najlepszy w moim życiu. Dzięki wsparciu sponsorów w tym sezonie miałem możliwość wystartowania we Włoszech. Dokładnie to we włoskiej serii Rok Cup Italia oraz Mistrzostwach Włoch. W tym roku ze względu na wiek przeszedłem kategorię wyżej czyli do Senior Rok oraz zmieniłem team na włoski KGT MOTORSPORT. Sezon składał się z 8 rund na torach: South Garda Karting,Franciacorta,7 Laghi Casteletto, Cremona Circuit, Jesolo, Val Vibrata. Nikt się tego nie spodziewał ale zwyciężyłem Włoską serię jako pierwszy Polak w histori! Oprócz tego zostałem Mistrzem Włoch w kategorii Senior Rok! 24 lata temu dokonał tego Robert Kubica, który startował w kategorii junior. Przede mną dwie najważniejsze imprezy w tym roku czyli Rok Trophy oraz Finał Światowy który odbędzie się w dniach 12-23 października na torze w Lonato – South Garda Karting.

Liczne wyjazdy do Włoch na zawody łączą się dużą liczbą tygodni tam spędzonych, które zazwyczaj wynoszą 20-25.Mógłbym się rozpisywać o wszystkich zasadach jakie występują w kartingu, ale jest tego definitywnie za dużo . Pokrótce opowiedziałem Wam na czym polega moje hobby.
Trzymajcie się cieplutko cześć!

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!:)

Artykuł: https://gazetakrakowska.pl/kolejne-miedzynarodowe-sukcesy-mlodego-krakowskiego-kartingowca-bartosza-grzywacza-zdjecia/ar/c2-16929465