XIII Liceum Ogólnokształcące otrzymało certyfikat potwierdzający przyznanie akredytacji w programie Erasmus+ w edycji 2021 w sektorze Edukacja szkolna. Akredytacja została przyznana przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ na lata 2023-2027. Oznacza to, że szkoła uzyskała uproszczony dostęp do dofinansowania w ramach Akcji 1. w ramach Programu Erasmus. Dzięki temu nauczyciele i pracownicy administracji mogą brać udział w kursach językowych, obserwować pracę szkół partnerskich oraz uczestniczyć w szkoleniach międzynarodowych. Uczniowie z kolei mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach międzynarodowych organizowanych przez szkoły partnerskie, co stanowi integralną część programu.

Planowanym działaniom nadaliśmy tytuł: CEL: SPOTKANIA. Zawiera on w sobie istotę wszystkich naszych zamierzeń, które chcielibyśmy sukcesywnie realizować dzięki uzyskanej Akredytacji.

Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000129197, w ramach którego zaplanowane są następujące działania:  job shadowing (obserwacja pracy szkoły) dla pracowników XIII LO w Agrupamento de Escolas de Alcochete w Portugalii w terminie od 19 do 25 lutego 2024 roku, dwutygodniowe kursy języka angielskiego dla pracowników szkoły (lipiec-sierpień 2024). W dniach od 19 do 26 maja 2024 XIII LO będzie gościło grupę uczniów ze szkoły I.S.S Cardarelli w La Spezia (Włochy). We wrześniu 2024 roku grupa 8 uczniów z XIII LO z Krakowa wyjedzie na 8 dni z rewizytą do szkoły partnerskiej do La Spezia, aby pogłębić wiedzę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zarówno podczas spotkania w Polsce jak i we Włoszech uczniowie zakwaterowani będą u rodzin, wezmą udział we wspólnych zajęciach i poznają dziedzictwo kulturowe regionu.

W latach 2023–2027 (w okresie, na jaki została przyznana akredytacja), planujemy realizację czterech projektów w cyklach trwających od 15 do 24 miesięcy, zgodnie z wnioskami budżetowymi składanymi do Narodowej Agencji.

Zachęcamy do lektury artykułu pani Marii Madej, który obrazuje sens i zamysł działań projektowych przewidzianych do realizacji w ramach akredytacji: https://cel-spotkania.weebly.com/xiii-lo-w-krakowie-z-akredytacja-erasmus.html a także do regularnego odwiedzania naszej strony internetowej projektu: https://cel-spotkania.weebly.com

Autorzy wniosku o akredytację:
Maria Madej
Joanna Szczechowicz