Wymiana między XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie a Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim ( Niemcy )

W dniach 17 – 24 września 2023 roku gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów niemieckich wraz z opiekunami. Spotkanie odbywało się w ramach wymiany między XIII LO w Krakowie a Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim. Jego celem była integracja grupy polsko-niemieckiej, stworzenie warunków do wzajemnego, lepszego poznania się poprzez uczestnictwo w życiu rodzinnym i szkolnym. Polscy i niemieccy uczniowie poznali się w maju 2023 roku w Oppenheim. ( Wymiana między XIII LO im. Bohaterów Westerplatte a Gymnasium zu St. Katharinen organizowana jest od 27 lat. )

Uczniowie niemieccy mieszkali u polskich rodzin. Mieli okazję uczestniczyć w lekcjach szkolnych, zwiedzili Kraków – Drogę Królewską i Kazimierz. Wraz z polskimi uczniami odwiedzili Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, uczestniczyli w wycieczce w Tatry, byli w Państwowym Muzeum Auschwitz Birkenau.

Uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli wspólnie w zajęciach, podczas których zastanawiali się nad tym, czego dzięki wymianie dowiedzieli się o sobie nawzajem, jakie znaczenie ma dla nich uczestnictwo w tej wymianie; razem przygotowywali się również do wizyty w Państwowym Muzeum Auschwitz Birkenau.  Ciekawym doświadczeniem dla wszystkich była wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Pisząc historie inspirowane obrazami, uczniowie polscy i niemieccy wykazali się ogromną kreatywnością i wrażliwością.

Spotkanie w Krakowie było bardzo udane, przebiegało w przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że nawiązane znajomości i przyjaźnie będą się rozwijać, a piękne wspomnienia pozostaną na zawsze.

Maria Madej ( organizator wymiany )

Wymianę wspiera finansowo Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.