Ogromny sukces uczennicy XIII LO – Agnieszka Płaskocińska z 3c zakwalifikowała się w ramach wolontariatu do realizacji projektu badawczego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Inicjatywa ta jest przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych mających osiągnięcia w dziedzinie chemii, wykazujących duże zainteresowanie chemią i biorących pod uwagę studia chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wolontariusz jest zobowiązany do współpracy z opiekunem i do realizacji badań w wymiarze nie mniejszym niż dziesięć godzin zegarowych w miesiącu. Opiekunem Agnieszki został Pan Doktor Krzysztof Kozieł, a praca badawcza będzie dotyczyć zagadnienia „Synteza nowych związków wykazujących właściwości chemiluminescencyjne i badania ich właściwości”.

Agnieszka jest osobą uzdolnioną, ambitną, pracowitą, osiągającą bardzo dobre wyniki w nauce. Jest otwarta na świat, oczytana, kocha podróże, teatr, kino, operę, słucha wielu gatunków muzyki, interesuje się sztuką. W ubiegłym roku szkolnym brała udział w festiwalu teatralnym ,,Lingue in Scene” w Turynie. Chemią zaczęła się pasjonować jeszcze w szkole podstawowej. Jak sama podkreśla, uwielbia ten przedmiot tak bardzo, że nie wyobraża sobie, by mogła w życiu robić coś innego niż zgłębiać wiedzę chemiczną i odkrywać to, co jeszcze nie zostało odkryte w tej dziedzinie. W sierpniu 2022 odbyła praktyki laboratoryjne w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Zajmowała się tam oznaczaniem ekspresji białek metodą Western Blot (stain free). Brała udział w Warsztatach Olimpijskich organizowanych przez Wydział Chemii UJ. Przeprowadzała w tamtejszym laboratorium chemicznym analizę jakościową i ilościową soli. W obecnym roku szkolnym zakwalifikowała się do trzeciego etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej. Aktualnie oczekuje na wyniki finału tej Olimpiady. W szkole angażuje się w realizację projektów zarówno obowiązkowych, jak i ponadprogramowych ( ,,Wpływ różnych czynników na szybkość korozji’’, ,,Świat mieszanin’’). Wzięła udział w Krakowskiej Akademii Klimatu, podczas której uczestniczyła w dyskusji na temat żywności i żywienia we współczesnym świecie. Podczas obozu naukowego przeprowadzała, między innymi, badanie fizykochemiczne wód z różnych źródeł. Jej marzeniem jest studiowanie chemii i ciągła gotowość do podejmowania nowych wyzwań intelektualnych.

Agnieszka jest osobą bardzo empatyczną. Będąc uczennicą liceum, poświęca się nie tylko nauce. Uczestniczy w akcjach charytatywnych organizowanych w szkole, chętnie pomaga innym.

Trzymamy kciuki za to, aby wolontariat i udział w projekcie badawczym przybliżył ją do realizacji marzeń. To przedsięwzięcie ma służyć osobom, dla których nauka nie jest obowiązkiem, ale wielką przygodą i pasją.