Powrót
20 marca 2024 roku w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie odbyło się spotkanie polskich i szwedzkich uczniów. Wzięli w nim udział uczniowie klas 3c i 4b z XIII LO oraz 29 uczniów ze szkoły Upplands-Bro Gymnasiet ze Sztokholmu wraz z trójką nauczycieli Jenny Segerstedt, Anna Sundelin i Helena Eriksen. Grupa ze Szwecji przebywa w Polsce w dniach od 18 do 21 marca w ramach projektu Erasmus: „Demokracja i przyszłość młodzieży”.


Spotkanie w XIII LO w Krakowie rozpoczęła Pani Wicedyrektor Agnieszka Wilińska-Małysa, podkreślając znaczenie międzynarodowej współpracy oraz wskazując na to, że Akredytacja Erasmus+ umożliwia realizację tego typu współpracy oraz innych działań. XIII LO w Krakowie jako jedna z niewielu placówek w mieście otrzymało akredytację Erasmus+, co świadczy o bogatym doświadczeniu w dziedzinie współpracy międzynarodowej.

Po uroczystym powitaniu rozpoczęły się warsztaty dla uczniów, które zostały przygotowane i poprowadzone przez prof. Beatę Kubiankę i prof. Iwonę Rychlicką. Celem warsztatów było rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich, co też wpisuje się w jeden z celów realizowanego aktualnie projektu w ramach Akredytacji dla XIII LO w Krakowie (Cel: Rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich oraz propagowanie poprzez szkołę aktywnej postawy obywatelskiej).

Pierwszą część warsztatów stanowiła akcja „Speed Dates”, podczas której uczniowie polscy i szwedzcy co minutę zmieniali się miejscami, aby porozmawiać z uczniami z drugiego kraju. Było to niezwykłe doświadczenie dla obu stron pozwalające na lepsze zrozumienie różnic kulturowych, poznanie siebie oraz wymianę poglądów.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na 10 zespołów, w których wspólnie opracowywali różnorodne tematy. Efekty pracy uczniowie prezentowali na forum.
  1. Wojna na Ukrainie i jej wpływ na codzienne życie w Polsce i w Szwecji.
  2. Codzienne życie i plany na przyszłość (Polska/Szwecja).
  3. Porównanie systemu edukacji w Polsce i Szwecji.
  4. Jakie zmiany polityczne nastąpiły ostatnio w Polsce? Jak ważna jest przynależność krajów do Unii Europejskiej?
  5. Przynależność obu krajów do NATO i stosunek ludności obydwu krajów do tej organizacji.

Spotkanie było bardzo owocne. Przyniosło wiele korzyści. Polscy i szwedzcy uczniowie nawiązali znajomości, otworzyły się dla nich nowe horyzonty edukacyjne i kulturowe.

Spotkanie zainicjowała i zaaranżowała Pani prof. Joanna Szczechowicz.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i inspirującą wymianę doświadczeń.