2 czerwca 2023 w Kampusie UEK przy ul. Rakowickiej 27 w Krakowie odbyła się konferencja warsztatowa: „Kompetencje 4.0 w szkole” zorganizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Krajowego Biura eTwinning i Centrum Innowacji Erasmus+ InnHUB w Krakowie.

W konferencji wzięli udział pracownicy szkół z województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego aktywnie zaangażowani w program eTwinning. Naszą szkołę reprezentował pan Grzegorz Nowakowski – jeden z autorów przyznanej dla XIII LO w Krakowie akredytacji Erasmus+.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z najnowszymi trendami edukacyjnymi dotyczącymi rozwoju kompetencji 4K wśród uczniów, takich jak krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja. Podczas spotkania omówiono również możliwości i korzyści wynikające z realizacji projektów międzynarodowych zarówno online, jak i offline przy wykorzystaniu programów unijnych, takich jak eTwinning i Erasmus+. Zaprezentowano również interesujące pomysły na wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych metod, takich jak Design Thinking i Scrum, zarówno podczas zajęciach lekcyjnych, jak i w projektach edukacyjnych. Uczestnicy mieli również okazję poznać możliwości i korzyści płynące z wykorzystania najnowszych technologii i narzędzi TIK w edukacji wraz z bezpiecznym korzystaniem z Internetu.

Tematyka konferencji doskonale wpisała się w cele przyznanej dla XIII LO w Krakowie akredytacji Erasmus+.

Warto również wspomnieć, że w jesieni planujemy przeprowadzić szkolenia z eTwinning dla chętnych nauczycieli XIII LO w Krakowie. Będzie to okazja do pogłębienia wiedzy i kształcenia różnorodnych umiejętności w zakresie międzynarodowych projektów edukacyjnych.