Powrót

15 marca 2022 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się konferencja podsumowująca projekt: Podróż do źródeł motywacji. Wzięli w niej udział zaproszeni goście oraz uczestnicy projektu. Miała ona charakter wspomnieniowy.

Podczas konferencji głos zabrali: p. Dyrektor Iwona Cieślak-Prochownik, koordynatorzy projektu p. Aleksandra Kołodziej, p. Joanna Szczechowicz oraz p. Grzegorz Nowakowski oraz p. Agnieszka Wilińska – Małysa, p. Justyna Latała-Czech, p. Joanna Śliwa.

Referaty koordynatorów zawierały informacje o projekcie. Pokazano prezentację, która – poprzez ciekawe graficzne rozwiązania – ułatwiła koordynatorom opisanie celów projektu, przedstawienie charakterystyki szkół partnerskich, ukazanie rezultatów i form upowszechniania.

Uczestnicy projektu, dzieląc się swoimi doświadczeniami, nawiązywali do miejsc, w których projekt był realizowany, do konkretnych sytuacji, omówili wpływ, jaki projekt: Podróż do źródeł motywacji wywarł na ich indywidualny rozwój oraz na życie szkoły. Wyświetlane prezentacje były ciekawą ilustracją do refleksji na temat projektu.

Prelegenci odwoływali się do motywacji, która skłoniła ich do udziału w projekcie. Wypowiedzi zawierały wątki sentymentalne, co świadczy o dużym zaangażowaniu emocjonalnym i chęci kontynuowania tego typu przedsięwzięć, które ubogacają pojedyncze osoby i stwarzają jednocześnie warunki do budowania dobrych relacji międzyludzkich, podnoszą jakość pracy oraz zwiększają motywację. Projekt bardzo zaktywizował nauczycieli.

Na zakończenie części oficjalnej zaprezentowano film, który w bardzo ciekawej formie relacjonował „podróż do źródeł motywacji”, prezentował poszczególne jej etapy i przywołał wspomnienia. Stał się on dla wielu osób inspiracją. Poprzez konwencję filmu opierającą się na wątku podróży lotniczej udało się stworzyć wyjątkowy nastrój do refleksji.

W kuluarowych dyskusjach, w nieoficjalnej części spotkania, zaproszeni goście z dużym uznaniem odnosili się do stylu, w jakim projekt był zarządzany, do ogromu pracy, jaka została włożona, by „przeprowadzić” go od początkowej koncepcji przez wszystkie działania, upowszechnianie, wdrażanie wniosków, do osiągnięcia głównego celu.

W życiu być może trzeba odbyć długą drogę, poznać wiele różnych idei, aby dotrzeć do rzeczy najbardziej elementarnych i uświadomić je sobie. Można tutaj wspomnieć myśl, którą podsuwa literatura, że to, co najprostsze, staje się zrozumiałe dopiero pod koniec, kiedy spróbowano wszystkiego, co wydaje się być ważniejsze.

Konferencja przebiegła w bardzo miłej atmosferze, była bardzo profesjonalnie przygotowana i poprowadzona.​



Autor tekstu: Maria Madej

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu: www.kierunek-motywacja.weebly.com