Poland Germany Lithuania Portugal Finland Turkey
English language

Październik 2014, Polska -
"Kakaowóz w Krakowie"

Make Chocolate Fair! (Uczyń czekoladę sprawiedliwą!) jest międzynarodową kampanią, której celem jest zmobilizowanie konsumentów i konsumentek w Europie do działań na rzecz większej sprawiedliwości w globalnym przemyśle kakaowym. W ostatnich latach wiele się mówiło o tragicznych warunkach pracy, w tym pracy dzieci, na plantacjach kakao w Afryce Zachodniej, co ujawnił miedzy innymi reportaż BBC „Czekolada: gorzka prawda” z 2010 roku.

Z jednej strony, miliony rolników kakao walczą na co dzień ze skutkami niesprawiedliwego podziału zysków w handlu międzynarodowym. Z drugiej strony, jesteśmy my – konsumenci, którzy kupując w coraz większych ilościach tą „gorzką czekoladę”, czujemy się coraz bardziej bezradni lub nie mamy wystarczającej wiedzy by dokonać znaczących zmian. Gdzieś pośrodku, jest cała masa firm, które zdominowały światowy rynek kakao prowadząc wyścig o jak najniższe ceny by czerpać z niego jak najwyższe zyski. Wierzymy, jednak, że dzięki kampanii takiej jak nasza, jest droga wyjścia z tej niesprawiedliwości i możliwość wyegzekwowania od firm, aby zaczęły postępować bardziej odpowiedzialnie!

Częścią kampanii jest podróż „kakaowozu , który przez trzy miesiące wędruje przez 16 europejskich krajów. 11. października chocomobile gościł w Krakowie. Organizatorem wizyty w Polsce była Fundacja Kupuj odpowiedzialnie oraz Fundacja Koalicja Sprawiedliwego Handlu we współpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska i Stowarzyszeniem Podgórze.

W akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele XIII Liceum Ogólnokształcącego - Kasia Gruszecka, Inga Michałowska, Paulina Zięba, Justyna Król, Natalia Stryszowska, Dagmara Wróbel, Ola Jakubowska, Jaga Jachimczak, Weronika Guzik, Karolina Pałasińska, Olaf Szadkowski, Bogusław Sroka, Bożena Bućwińska, którzy miedzy innymi zbierali podpisy pod petycją na rzecz sprawiedliwego handlu czekoladą.

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć

Kliknij na minaturkę, aby powiększyć