Poland Germany Lithuania Portugal Finland Turkey
English language

O projekcie

Zrównoważona konsumpcja żywności? Sprawiedliwy handel? Niewielu z nas potrafi wyjaśnić, co oznaczają te pojęcia. Celem projektu jest pomóc naszym uczniom zdobyć wiedzę na temat istoty i etycznych aspektów zrównoważonej konsumpcji.

Myślą przewodnią projektu jest zrównoważona konsumpcja i solidarność, rozumiana jako:
  • szanowanie i wspieranie rolników i rzemieślników w krajach rozwijających się, które są często marginalizowane pod względem społecznym i gospodarczym,
  • tworzenie modelu partnerskich stosunków pomiędzy konsumentami a producentami,
  • ochrona środowiska naturalnego poprzez korzystanie z jego zasobów w stopniu nie przekraczającym jego zdolności do samoodnowy.

Biorąc udział w projekcie uczniowie przeprowadzą w pięciu europejskich krajach kampanię na rzecz promowania zrównoważonej konsumpcji i sprawiedliwego handlu. Uczniowie będą poznawać lokalne praktyki produkcji żywności, współpracować z regionalnymi mediami, organizować akcje sportowe i taneczne, dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Istotne jest też poszerzanie znajomości języka angielskiego, w którym realizowany jest projekt. Za pomocą blogu uczniowie będą komunikować się i wymieniać informacje, a przez to rozszerzać swoje umiejętności w zakresie informatycznym. Internet i komputer posłużą do osiągnięcia wspólnego celu o charakterze społecznym.

Chcemy uczyć się, jak budować i rozwijać zrównoważone społeczeństwo poprzez pogłębianie wiedzy o problemach współczesnego świata takich jak globalizacja, sprawiedliwość społeczna, bieda, etyczna konsumpcja i poprzez promowanie tolerancji i różnorodności kulturowej.