Poland Germany Lithuania Portugal Finland Turkey
English language

Listopad 2014, Polska -
"Tydzień Edukacji Globalnej"

Tydzień Edukacji Globalnej ustanowiony został przez Centrum Północ – Południe Rady Europy i obchodzony jest w trzecim tygodniu listopada. Tegoroczna 16. edycja Tygodnia Edukacji Globalnej miała hasło przewodnie "CZY WIESZ CO ZJESZ JUTRO? NIE WSZYSCY NA ŚWIECIE SĄ PEWNI CODZIENNEGO POSIŁKU."

W XIII LO Tydzień Edukacji Globalnej obchodzony był po raz pierwszy.

We wszystkich klasach nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili lekcję na temat Sprawiedliwego Handlu wg scenariusza przygotowanego przez panią Beatę Kubiankę. Uczniowie zaznajomili się z tematem i słownictwem dotyczącym tej problematyki w języku angielskim, a także mieli okazję podpisać petycję na rzecz sprawiedliwego handlu czekoladą.

Ogłoszony został konkurs literacki na krótkie opowiadanie lub wiersz dotykające problemu głodu na świecie. Zwycięzcami konkursu zostali:

1. miejsce – opowiadanie Karoliny Madej z klasy 2i
2. miejsce - wiersz Natalii Krzywoń z klasy 2i
3. miejsce – wiesz „Do Szkapy” Jakuba Janasa z klasy 2i

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć

W piątek 24. listopada odbyło się w auli szkolnej spotkanie przedstawicieli wszystkich klas, w którym wzięła też udział pani dyrektor Magdalena Liwora. Poprowadziła je pani Bożena Bućwińska. Po wręczeniu nagród za udział w konkursie literackim (książek i słodyczy z certyfikatem Fairtrade) najlepsze prace odczytali ich autorzy. Karolina Pałasińska z klasy 2c przedstawiła prezentację o edukacji globalnej i o zależnościach globalnych. Wszyscy zostali zaproszeni do włączenia się do szkolnych projektów – „Only aware can act fair. Students for sustainable food and trade” oraz „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi – budowa podstaw dla kampanii Szkół Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu”. Spotkanie było też okazją do skosztowania produktów certyfikowanych znakiem Fairtrade – kawy, herbaty i czekolady.