Raport
Międzynarodowe spotkanie szkół partnerskich projektu
"Widzieć to wiedzieć"

Kraków - Polska,
19.10. - 23.10.2011

W dniach od 19 do 23 października odbyło się w Krakowie w XIII LO spotkanie inaugurujące pracę nad projektem: "Widzieć to wiedzieć". W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich z Norwegii, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii oraz z Turcji.

19 października przed południem odbyły się wspólne warsztaty, podczas których zaprezentowano efekty pracy nad mini projektem: "Docieranie do znaczenia". Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich przedstawiali wykonane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące etymologii nazw krajów oraz miejscowości, gdzie znajdują się nasze szkoły partnerskie, znaczenia symboli narodowych oraz różnych motywów charakterystycznych dla regionu, z którego pochodzą partnerzy. W ten sposób odbyliśmy pierwszą podróż w naszym projekcie – "Podróż do znaczenia".

Na zakończenie warsztatów uczniowie recytowali wspólnie wiersz Juliana Tuwima: "Lokomotywa." Miało to również symboliczne znaczenie. Wszyscy wsiadamy do wspólnego pociągu i wyruszmy w podróż.

19 października wieczorem w auli XIII LO odbyła się uroczysta gala. Wśród zaproszonych gości obecny był między innymi Konsul Stanów Zjednoczonych Jeffry C.Vick oraz przedstawiciele z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Po uroczystym powitaniu, występie chóru XIII LO zaprezentowano efekty pracy nad projektem: "Docieranie do znaczenia", wręczono dyplomy polskim uczniom, którzy wygrali konkurs na najlepszą stronę internetową projektu, pokazano logo projektu wykonane przez szkołę norweską. Wszyscy uczniowie recytowali jeszcze raz wspólnie wiersz Juliana Tuwima: "Lokomotywa".

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, który przygotowany został przez nauczycieli, rodziców oraz uczniów XIII LO.

20 października przed południem uczniowie uczestniczyli wspólnie w lekcjach. Nauczyciele z wszystkich szkół partnerskich wzięli udział w konferencji, na której omówiono zasady pracy nad projektem oraz zaplanowano dalsze działania.

Program spotkania w Krakowie obejmował również zwiedzanie miasta.

21 października cała grupa uczestniczyła w wycieczce do Zakopanego. Spotkanie zakończyło się wspólną kolacją przy akompaniamencie góralskiej muzyki.

Spotkanie było dla wszystkich uczestników ważnym doświadczeniem. Wspólna praca nad projektem, wspólnie spędzony czas oraz miła atmosfera przyczyniły, się do bardzo dobrej integracji grupy.

Wiemy, że nasza współpraca będzie bardzo ciekawa i owocna!

27 października 2011 w Kronice z Krakowa wyemitowana została relacja ze spotkania wszystkich szkół partnerskich w Krakowie. Materiał zrealizowany został podczas uroczystej gali w XIII LO w Krakowie.