Projekty szkolne

Międzynarodowy Projekt „KROKUS” 2015/16

W roku szkolnym 2015/16 uczniowie XIII LO w Krakowie dołączyli do Międzynarodowego Projektu „Krokus”. Jego pomysłodawcami i organizatorami są Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Projekt powstał w Irlandii w 2005 r., Polska dołączyła do niego w 2009 r. Aktualnie biorą w nim udział uczniowie z Irlandii, Irlandii Północnej, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Polski, jest ich już ponad 50 tysięcy.

Celem Projektu „Krokus” jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami, fanatyzmem, nietolerancją, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, skłonienie do dyskusji na temat przyczyn i skutków zbrodni Holokaustu oraz przestępstw określanych mianem zbrodni przeciwko ludzkości.

W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście przekazuje szkołom cebulki żółtych krokusów, które zakwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, zapowiadając nadejście wiosny. Upamiętniają one półtora miliona żydowskich dzieci i tysięcy dzieci innych narodowości, ofiar II wojny światowej, które na ogół nie mają swoich mogił.

Na terenach okupowanych przez Niemców Żydzi musieli nosić na ubraniu gwiazdy Dawida – żółte w większości krajów, białe opaski z niebieską gwiazdą na ziemiach okupowanej Polski. Ten symbol miał ich upokorzyć, napiętnować i odizolować od reszty społeczeństwa.

Żółte krokusy sadzone przez uczniów mają wymiar symboliczny, nie tylko nawiązują do upokarzającego Żydów nakazu nazistów, ale są również zwiastunami nadziei, budzącego się życia, przypominają światełka rozjaśniające mroki zimy lub płomyki zniczy, które zapalamy by zaświadczyć o naszej pamięci i łączności z tymi, którzy odeszli.

W realizację projektu zaangażowali się uczniowie klasy 1h, 2a, 2h, 3h oraz Samorząd Szkolny. Koordynatorką projektu jest Barbara Bierówka, nauczyciel języka polskiego w XIII LO.

Pierwszy etap działań – przygotowanie tablicy informacyjnej o projekcie oraz posadzenie krokusów.

Uczniowie XIII LO posadzili cebulki krokusów dniu 4 listopada 2015 r., towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i nastrój listopadowej zadumy nad kruchością i ulotnością ludzkiego życia.

Kolejne etapy będą związane z uczestnictwem klas w specjalnych lekcjach i spotkaniach, które posłużą wzbogaceniu wiedzy o II wojnie światowej i świadomości na temat zagrożeń związanych z rozwojem ideologii rasistowskich i nacjonalistycznych. O wydarzeniach będziemy informować na szkolnej stronie internetowej oraz facebooku XIII LO.

Działajmy razem

Od 1 grudnia 2015r. rusza projekt „Działajmy razem” realizowany w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Przewodniczący Szkolnej Rady Uczniowskiej XIII LO Mateusz Czyż. Projekt skierowany jest do osób starszych 60+ i młodzieży, a ma na celu integrację międzypokoleniową.

W ramach projektu młodzież z XIII LO będzie odwiedzać „Domy Spokojnej Starości”, aby pomagać pensjonariuszom. Działania będą dostosowane do oczekiwań i potrzeb konkretnych grup pensjonariuszy. Uczniowie będą prowadzić z nimi rozmowy, uczyć obsługi urządzeń mobilnych, prowadzić zajęcia warsztatowe, pomagać w przygotowaniu ozdób świątecznych. Licealiści będą starali się zachęcić seniorów do aktywności na rzecz dzieci w „Domu Małego Dziecka” – czytanie i opowiadanie bajek, zabawy, spacery. W styczniu 2016r. zaplanowane jest podsumowanie całego przedsięwzięcia w formie konferencji, na którą zostaną zaproszeni goście i uczestnicy projektu.

Uczniowie XIII LO w Domu Pomocy Społecznej

W dniu 15 grudnia 2015 uczniowie naszego liceum w ramach projektu „Działajmy razem” odwiedzili Dom Pomocy Społecznej na os. Sportowym w Krakowie. Mieszkańcy długo oczekiwali naszej wizyty.

Wszyscy przygotowali dla nas świąteczne upominki (własnoręcznie wykonane serduszka z masy solnej). Nie pozostaliśmy dłużni i każdej obecnej osobie przekazaliśmy słodki prezent. Podczas naszej wizyty ubraliśmy choinkę przy pomocy Pana Stanisława, Pani Kasi i żywiołowej Pani Lucyny. Część uczniów przygarnął Pan Andrzej, który zaciekawił swoją opowieścią i wierszami nasze koleżanki. Terapeutka, która nas oprowadzała pokazała nam salę do ćwiczeń, jadalnię, świetlicę, kaplicę a także pokój Pani Zosi, Pana Stanisława, Pani Marysi i optymisty ośrodka Pana Fredka. Każdy z uczniów jak i Pani Profesor poświęcili choć chwilkę uwagi każdej osobie. Mamy wielką nadzieję, że takie wyjścia będą organizowane przez nasz Samorząd Uczniowski coraz częściej, by każdy mógł w nich uczestniczyć. Takie wyjścia uczą nas, że starsza osoba, schorowana nie jest bezużyteczna. Każdy ma swoją historię bądź hobby, o którym chce porozmawiać.