Powrót

Dzień 16. grudnia dla klas IF, IIA i IIE oznaczał odejście od szkolnej rutyny, bo spędziły go poza murami „trzynastki”.

Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli spektakl „Mieszczanin szlachcicem” Moliera, mistrza europejskiej komedii, by następnie, po krótkiej przerwie, w kameralnej atmosferze uczestniczyć w warsztatach poświęconych krótkiej historii i funkcjonowaniu teatru dell’arte.
„Spiritus movens” owego przedsięwzięcia była p. Agnieszka Cianciara-Frohlich czyli człowiek-orkiestra, pasjonatka teatru, osoba niezwykle energiczna i witalna.

Podczas samej sztuki, zaadaptowanej na potrzeby tej konkretnie sceny i możliwości „Trupy Komedianty”, było dużo ruchu, tańca, gagów i scenicznego humoru.

Warsztaty natomiast umożliwiły nam uświadomienie sobie niegdysiejszej rewolucyjności komedii dell’arte, kładącej nacisk na improwizację, żywiołowy kontakt z widzami, maski i muzykę na żywo.
Uczniowie uczyli się rozpoznawać typy postaci (np. Dottore, Arlekino, Colombina czy Capitano) i łączące się z nimi specyficzne maski (wykonywane ze skóry w bardzo żmudny sposób przez męża prelegentki, Szwajcara, który przywitał się z nami charakterystyczną polszczyzną).
Ciekawostek związanych z komedią dell’arte usłyszeliśmy jeszcze więcej (m.in. o obecności na scenie tzw. „uczciwych kurtyzan” czyli ówczesnych wykształconych kobiet niechętnych małżeństwu).

Najwięcej frajdy przyniosła uczniom możliwość występów na scenie w półimprowizowanych scenkach miłosnych lub śmiesznych ruchowo skeczach z użyciem tzw. slapsticku.

Odważni koledzy i śmiałe koleżanki zostali nagrodzeni przez życzliwą publiczność owacjami i serdecznym śmiechem.
W ten oto sposób, lekki i przyjemny, uzupełniliśmy swoją wiedzę w zakresie teatru, ale przede wszystkim uczciliśmy Wielkiego Człowieka Teatru – Moliera (zmarł, odgrywając swą rolę na scenie!), bo 2022 rok był mu poświęcony.

Beata Malcharek