Budowaliśmy, budowaliśmy i nie zawaliło się. Dowodem wspólnego, zakończonego sukcesem wysiłku nauczycieli, rodziców i uczniów było pożegnanie abiturientów A.D. 2023, które odbyło się 28.04.2023 w sali gimnastycznej XIII LO.

Gośćmi honorowymi byli oczywiście przyszli maturzyści, którzy już za parę chwil mieli „na świadectwach wzbici w radość” odlecieć ku dorosłości.

Spotkanie miało uroczysty charakter a otworzyło go odśpiewanie hymnu państwowego i bardzo ekspresyjnego hymnu naszej szkoły „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte” przez reaktywowany po pandemii chór pod batutą niezastąpionej p. Anny Bąbki. Jako pierwszy głos zabrał, oczywiście, Pan Dyrektor Jerzy Niedenthal ( pierwszy raz w tej roli), który przypomniał o ważnych wartościach w przyszłym życiu młodych ludzi. Nie zapomniał też życzyć świetnej formy podczas Matury 2023.

„Dopieszczeni” zostali również nasi najlepsi, którym zostały wręczone 2 najważniejsze nagrody XIII LO. Nagroda „Absolwent Roku” przyznana została E. Paszynie z IVC, a N. Madej z klasy IVE otrzymała nagrodę „Platynowe Pióro” za najwyższą w szkole średnią ocen na świadectwie. Obie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców, której Przewodniczący p. Grzegorz Ronij był jednym z naszych serdecznie powitanych gości. Nie zabrakło też przedstawicielki Rady Dzielnicy II, p. Małgorzaty Włoszczyk.

Doceniliśmy też naszych finalistów olimpiad i „paskowiczów” czyli dumnych posiadaczy świadectw z wyróżnieniem.

Oczywiście, „nasze perły” zostały nagrodzone oklaskami i pełnym dumy uściskiem dłoni Pana Dyrektora.

W imieniu wychowawców i nauczycieli kilka słów skierowała do abiturientów prof. Joanna Śliwa, krótko wspominając niełatwy czas i deklarując z niezachwianą pewnością, że grono pedagogiczne całym sercem wierzy w przyszłe życiowe sukcesy swoich podopiecznych.

Nie zapomnieliśmy w tym dniu również o naszych wielkich sprzymierzeńcach – Rodzicach, którzy angażowali się w wiele akcji i służyli nam pomocą. Symbolicznym dowodem wdzięczności były wręczone im listy z podziękowaniami.

Następnie mieli swoje przysłowiowe pięć minut wybitni sportowcy XIII LO, których osobiście „docenił” gwiazdor wśród naszych nauczycieli WF – prof. Mariusz Wojtyga, wręczając im pamiątkowe puchary.

Trzódka nagrodzonych za osiągnięcia sportowe była tak liczna, iż wydawało się, że zabraknie dla nich miejsca w kadrze pamiątkowych fotografii.

A ponieważ piosenka jest dobra na wszystko, to słuchając kilku utworów w wykonaniu chóru i samych absolwentów (W. Zwolińska i R. Jakubik), mieliśmy okazję do chwili mądrej, wyśpiewanej refleksji, w myśl słów Noblistki : „mijasz, a więc to jest piękne…”

I w ten sposób wypuściliśmy spod swoich skrzydeł kolejne pokolenie młodych ludzi…

Orły „Trzynastki” niech MOC będzie z Wami!

BM czyli prowadząca i odpowiedzialna za całość Uroczystości

Zdjęcia: Jan Szydłowski, 3a