29 października miłośnicy teatru z XIII LO, czyli klasy IIa i IIe oraz grupa uczniów Ic i If ( prawie 70 osób!) pod opiekuńczymi skrzydłami swoich polonistek – p. Beaty Malcharek i p. Anny Strzępek – rozkoszowali się wieczornym ( czyt. po lekcjach) spektaklem „Kandyd czyli optymizm” w teatrze Groteska.
Atutami przedstawienia ( dla dorosłej widowni , nie dla dzieci) była muzyka na żywo, liczne, skłaniające do refleksji piosenki, dużo scenicznego ruchu i mnóstwo złośliwego, gorzkiego humoru. Dzięki ciekawym pomysłom reżyserskim tekst XVIII – wiecznego myśliciela Woltera „wybrzmiał” bardzo współcześnie i przypomniał, ze świat nie zmienił się prawie w ogóle, a ludzie wciąż popełniają te same błędy, nie wyciągając z nich wniosków.
Zakończenie jednak pozostawiło nas widzów z bardziej optymistycznym przesłaniem, że nie powinniśmy szukać daleko tego, co jest bardzo blisko. A rozwiązanie sceniczne owej puenty zaskoczyło wszystkich.
Z ręką na sercu polecamy obejrzenie „Kandyda” i mamy nadzieję, że bakcyl teatralny skutecznie zainfekuje nas i kolejnych widzów 🙂 Niech nas, KULTURALNYCH będzie coraz więcej!
Tekst: prof. Beata Malcharek