Teatr Stary "Szkoła żon"

 

11 stycznia 2005 roku wybraliśmy się całą klasą do Teatru Starego na sztukę Moliera "Szkoła żon" w reżyserii Ewy Kutryś. Przedstawienie trwało około dwóch godzin. W rolach głównych wystąpili: Katarzyna Wranke jako Anusia, Krzysztof Globisz jako Arnolf, Piotr Cyrwus - Alojz, Monika Jakowczuk - Małgosia. "Szkoła żon" to jedna ze sztuk Moliera, które spowodowały rewolucyjne przemiany w kanonie siedemnastowiecznego komediopisarstwa. Uznaje się ją za początek komedii charakterów, łączącej w sobie elementy psychologiczne i obyczajowe. Głównym bohaterem jest Arnolf - dojrzały mężczyzna, zamożny i stateczny mieszczanin, który chce się ożenić. Ponieważ nie wierzy w uczciwość kobiet, wymyśla chytry sposób, by nie zostać zdradzonym przez żonę. Od kilkunastu lat w jego domu mieszka Anusia, którą wziął na wychowanie jako dziecko niskiego stanu. Odizolował dziewczynę, od wszelkiej - jego zdaniem - zbędnej wiedzy, by przygotować sobie odpowiednią żonę - głupią, oddaną i wierną. Natury nie da się jednak oszukać. Zabiegi Arnolfa przynoszą niezamierzone skutki. Arnold śmieszny i tragiczny zarazem jest jedną z najlepiej napisanych ról Moliera. Ta złożona, wielowymiarowa postać jest kolejną, wybitną kreacją Krzysztofa Globisza. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.

 

Wycieczka integracyjna

 

W październiku 2004 cała nasza klasa uczestniczyła w wycieczce integracyjnej.

Postanowiliśmy zwiedzić jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w okolicach Krakowa - Szlak Orlich Gniazd. Malownicze skałki, zamki na wysokich skałach, jaskinie, piękne lasy - wszystko to sprawiło, że wycieczka bardzo się podobała. Niestety zwiedziliśmy tylko trzy zamki - w Ogrodzieńcu, Smoleniu i Rabsztynie. Szczególnie zapamiętaliśmy Pustynię Błędowską, gdzie zrobiliśmy wiele zdjęć.

Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko, gdzie piekliśmy kiełbasę i dużo rozmawialiśmy.

Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

Ślubowanie klas pierwszych

 

W listopadzie odbyła się w naszej klasie uroczystość ślubowania. Trzyosobowe delegacje uczniów klas pierwszych składały ślubowanie na Sztandar szkoły. Odbyło się to w obecności Dyrektora, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Uroczystość uświetnił swym występem chór szkolny.

Dzień ślubowania na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.


 

 

Mikołajki klasowe

 

Stało się tradycją, że 6 grudnia obdarowujemy się w imieniu świętego Mikołaja prezentami. Chodzi głównie o to, by sobie wzajemnie sprawić radość.

 

Tradycja ta pielęgnowana jest również w naszej szkole. Każdego roku uczniowie z danej klasy losują osobę, której następnie kupują jakiś drobny prezent. Ważne jest, by pozostało tajemnicą, kto wylosował daną osobę.

 

6 grudnia wszyscy przynoszą pięknie opakowane prezenty, a jeden z uczniów przejmuje rolę świętego Mikołaja. Jest wtedy zawsze bardzo wesoło.


 

 

Wigilia klasowa

 

Święta Bożego Narodzenia to okres, kiedy uświadamiamy sobie znaczenie podtrzymywania tradycji oraz pielęgnowania zwyczajów świątecznych. Ważnymi elementami świąt są: choinka, opłatek, kolęda, modlitwa, potrawy, życzenia.

 

Ostatni dzień w szkole przed świętami spędzamy uczestnicząc w wigilii klasowej. Długo i starannie przygotowujemy się do tego dnia. Każdy ma przydzielone zadanie. Należy zadbać o wystrój sali, nakrycie stołu, potrawy.

 

Spotykamy się wówczas całą klasą odświętnie ubrani, w dobrych humorach. Wszyscy dbają o świąteczna atmosferę, którą podkreślają dodatkowo choinka, zapach świeżych gałązek jodły oraz przepysznych pieczonych ciast. Uroczystość rozpoczynamy od łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Następnie siadamy wspólnie przy wigilijnym stole i zaczynamy kolędowanie.


 

 

Wigilia dla nauczycieli

 

Każdego roku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia organizowane jest w naszej szkole spotkanie wigilijne dla nauczycieli. Przy wspólnym stole spotykają się nauczyciele obecnie pracujący w szkole, nauczyciele będący na emeryturze, reprezentanci rodziców.

W świąteczny nastrój wprowadza wszystkich chór szkolny prezentując piękne polskie kolędy.

Stałym elementem tych spotkań jest wspólne łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń.