Wizyta robocza koordynatorów projektu LOTUS

Data: 16.12. – 22.12.2006

Miejsce: Trachoni / Cypr

Uczestnicy:

Cel: podsumowanie kolejnego etapu pracy nad projektem:

Tradycje bożonarodzeniowe w Europie

Tolerancja

Cypr – 10 000 lat historii i cywilizacji

·       motywy wody, ognia, ziemi, powietrza

WODA

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą w basenie Morza Śródziemnego.

Według mitologii u wybrzeży Cypru, niedaleko Pafos wyłoniła się z piany morskiej Afrodyta – bogini piękna, miłości i płodności. Cypr był głównym miejscem jej kultu.

Miejsce, gdzie według legendy Afrodyta

zażywała kąpieli

W Larnace znajduje się jezioro słone. Na zachodnim brzegu jeziora wzniesiono meczet, dziś otoczony bujnym gajem różnorodnych drzew: palm daktylowych, cyprysów i drzew oliwnych.

Woda deszczowa gromadzona w specjalnym zbiorniku, spływając systemem kanałów, nawadnia gaik.

Słone jeziora dostarczają pożywienia flamingom. Żyją tam miliony maleńkich krewetek.

Rozległe tereny podmokłe nieopodal Limassolu zostały zagospodarowane na tereny rolnicze. Dawne błota porastają zasilane wodą z gór sady cytrusowe, które utrzymują wilgoć przez cały rok.

Na cypryjskich stołach często goszczą owoce morza.

Woda jest na Cyprze „skarbem”. Deszcz pada tutaj przede wszystkim od grudnia do kwietnia, od maja do listopada panuje tutaj dotkliwa susza.

OGIEŃ

Sanktuarium Apolla, który uważny był za boga światła, słońca i piękna jest jednym ze stanowisk starożytnego Kurionu.

Mówi się, że słońce świeci tutaj 11 miesięcy w roku.

Dekoracyjne oświetlenie tworzy bożonarodzeniowy klimat.

ZIEMA

W wyniku wypiętrzenia się dna prastarego morza powstały góry Tróödhos. Pasmo składa się ze skał pochodzenia wulkanicznego, kryje w sobie bogate złoża minerałów i rud metali. Znajduje się tu największe na świecie skupisko ofiolitu. ( ofiolit – zespół powstałych pod powierzchnia skał magmowych

Malowniczo położony na krawędzi nadmorskiego urwiska KURION stanowi jedno z najbardziej imponujących stanowisk archeologicznych na południu Cypru. Pracowali tutaj polscy i amerykańscy archeolodzy.

Niedaleko starożytnego miasta, we wsi Episkopi znajduje się muzeum. Większość jego zbiorów stanowią wyroby terakotowe znalezione w Kurionie, w sanktuarium Apolla oraz na dwóch mniejszych stanowiskach archeologicznych w okolicy.

Teatr hellenistyczny został ostatnio tak odnowiony, by można było wystawiać w nim sztuki teatralne.

Nieopodal teatru znajdują się pozostałości po prywatnej

rezydencji, którą wzniesiono w IV w. n.e. Posadzkę zdobią mozaiki z V wieku.

Pétra toú Romíou – głaz upamiętniający miejsce, gdzie Afrodyta – patronka starożytnego Cypru – wyłoniła się z piany morskiej)

POWIETRZE

Powietrze pachnie tutaj kwitnącymi pomarańczami

·        poznanie elementów historii i kultury i obyczajowości Cypru