Miejsce: Oradea / Rumunia

Uczestnicy: szkoły partnerskie projektu LOTUS

(nauczyciele, uczniowie )

·        Scoala Andrei MoresanuOradea/ Rumunia

·        XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte – Kraków/ Polska

·        Staatliche RealschuleMering / Niemcy

·        Scoala NR. 39 – Bukareszt / Rumunia

·        Scuola Media Statale „Don Eustacho Montemurro” – Gravina / Pulia / Włochy

·        Scuola „San Giovanni Bosco” – Gravina / Włochy

·        Gymnasion Trachoniu / Cypr

Cel:

·        Integracja europejska

·        Podsumowanie kolejnego etapu pracy nad projektem LOTUS

Przebieg wizyty:

·        Spotkanie z Dyrekcją, nauczycielami i uczniami szkoły w Oradei

·        Program artystyczny przygotowany przez uczniów rumuńskiej szkoły, gdzie zaprezentowano między innymi tradycyjne tańce ludowe

·        Zapoznanie ze specyfiką szkoły

·        Spotkanie z władzami miasta – wizyta w ratuszu miejskim

·        Podsumowanie dotychczasowych spotkań w ramach projektu

- prezentacje multimedialne

- wymiana doświadczeń

·        Prezentacja efektów pracy nad projektem realizowanym systematycznie przez cały rok w kraju, omówienie wyników ankiety przeprowadzonej wcześniej w poszczególnych krajach

Omawiane tematy: Tradycje i zwyczaje żywieniowe

Katastrofy ekologiczne

·        Charakterystyka regionu:

- poznanie tradycji i kultury Siedmiogrodu ( degustacja tradycyjnych potraw, muzeum etnograficzne, tradycyjna wieś rumuńska )

- źródła termalne

- ogród botaniczny – kwiaty lotosu

- jaskinia niedźwiedzia

Tutaj przed dwoma laty zrodził się pomysł naszego projektu i jego nazwa: LOTUS ( ang. lotus – lotos )

Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin, co stworzyło możliwość bezpośredniego poznania życia rodzinnego w Rumunii.

W drodze powrotnej polska grupa zwiedziła Budapeszt.

Podsumowanie:

Spotkanie było bardzo udane. Urozmaicony program sprzyjał realizacji głównych celów naszego projektu – integracji europejskiej oraz poszukiwaniu wspólnej tożsamości. Była to kolejna wizyta robocza w ramach projektu LOTUS. Wszyscy zgodnie podkreślali zasadność tego typu współpracy.