Patrzę na Kraków. Mój Kraków, miasto mojego życia. Miasto naszych dziejów.

( Homilia Jana Pawła II – 10 czerwca 1987 – Błonia Krakowskie )

Kraków od najmłodszych lat mojego życia, od lat dziecięcych jeszcze, był dla mnie szczególną syntezą wszystkiego, co polskie i co chrześcijańskie. Zawsze mówił mi o wielkiej przeszłości mojej Ojczyzny. Zawsze najpełniej wyrażał jej dzieje.

(Jan Paweł II  Kraków, 6 czerwca 1979 )

Moja miłość do Krakowa jest starsza niż mój pobyt w Krakowie.

( … ) urodziłem się poza Krakowem, ale żyjąc na co dzień poza Krakowem, w Wadowicach, stale do Krakowa tęskniłem i uważałem za wielki dzień w moim życiu, kiedy po zdaniu matury w 1938 roku już się tu na stałe przeprowadziłem i zacząłem uczęszczać na Uniwersytet Jagielloński ( … )

( przemówienie Jana Pawła II z 8 VI 1979 roku )

Karol Wojtyła mieszkał w Krakowie przez 40 lat. Tutaj przeżył okupację, tutaj ukształtowało się jego powołanie, tutaj studiował, pracował jako duszpasterz, biskup pomocniczy, arcybiskup metropolita.

Kiedy jako Papież przybywał do Krakowa, wołano: „ Witaj w domu!”.

Oto miejsca w Krakowie szczególnie związane z Osobą Ojca Świętego Jana Pawła II.

Pałac Biskupów Krakowskich (ul. Franciszkańska 3 )

Karol Wojtyła zamieszkał tu w sierpniu 1944 roku jako student konspiracyjnego Seminarium Duchownego, a w latach 1963-1978 Pałac był Jego rezydencją jako arcybiskupa metropolity krakowskiego, a potem kardynała archidiecezji krakowskiej.

Jan Paweł II mieszkał tu będąc w Krakowie w czasie swoich pielgrzymek do Polski.

Nad wejściem znajduje się sławne okno, z którego papież rozmawiał z młodzieżą.

Na dziedzińcu stoi pomnik Jana Pawła II odsłonięty w maju 1980 roku.

Obok, przy ulicy Franciszkańskiej 1, znajduje się budynek Papieskiej Akademii Teologicznej.

Papieską Akademię Teologiczną erygował Jan Paweł II w 1981 roku.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskie

( ul. Podzamcze 8 )

Karol Wojtyła przebywał tu w 1945 roku jako student.

Kamienica Dziekańska ( ul Kanonicza 21 )

Biskup Karol Wojtyła mieszkał tu w latach 1958-63. Wcześniej od 1951 roku mieszkał w sąsiednim domu pod numerem 19.

Obecnie w obu budynkach mieści się Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, gdzie znajdują się między innymi pamiątki związane z Janem Pawłem II.

Bazylika Archikatedralna na Wawelu

W podziemiach Katedry, w Krypcie św. Leonarda, ksiądz Karol Wojtyła odprawił 2 listopada  1946 roku swoją pierwszą mszę świętą, w 1958 roku został konsekrowany na biskupa.

Jako papież przybywał do Katedry w latach: 1979,1983, 1987, 1991, 1997, 1999, 2002.

Kościół na Skałce

Karol Wojtyła będąc arcybiskupem był gospodarzem corocznych procesji św. Stanisława.

Jako papież spotkał się tu w 1979 roku z młodzieżą akademicką, światem nauki, kultury i sztuki. W kościele znajduje się popiersie Jana Pawła, a za sadzawką krzyż dla upamiętnienia tego spotkania.

Kościół św. Stanisława Kostki XX. Salezjanów na Dębnikach

Był to kościół parafialny Karola Wojtyły w latach 1938 – 1944.

3 listopada 1946 roku odprawił on tutaj swoją pierwszą mszę z udziałem wiernych.

Dom przy ulicy Tynieckiej 10

Karol Wojtyła zamieszkał tu z ojcem latem 1938 roku. Po śmierci ojca Karola Wojtyły w 1941 roku zamieszkał tu wraz żoną reżyser teatralny – Mieczysław Kolarczyk – założyciel Teatru Rapsodycznego.

Kamień Papieski na Błoniach

Ten granitowy kamień pochodzi z okolic Morskiego Oka, waży 26 ton umieszczony został na Błoniach z inicjatywy Metropolity Krakowskiego, kardynała Franciszka Macharskiego w październiku 1997 roku.

Na Błoniach Jan Paweł II celebrował msze święte w latach 1979, 1983, 1987, 1997, 2002. Podczas wizyty w 1999 roku nie mógł on odprawić tutaj mszy świętej ze względu na chorobę.

Pomnik Jana Pawła II w Parku i. H. Jordana

Z tego miejsca w maju 1981 roku wyruszył na Rynek Biały Marsz, który był reakcją na

zamach na Jana Pawła II. Manifestowano w ten sposób sprzeciw wobec przemocy i zła.

Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego

( ul. Gołębia 24 )

W 1939 roku Karol Wojtyła rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie wojny kontynuował studia na Wydziale m.in. Teologicznym.

Bazylika Mariacka

W latach 1952 – 1957 Karol Wojtyła był kaznodzieją i spowiednikiem w tej Bazylice.

Jako Papież odwiedzał ją trzykrotnie.

Bazylika św. Floriana

Była to druga placówka duszpasterska Karola Wojtyły. Pracował tutaj w latach 1949 – 51 angażując się bardzo w duszpasterstwo akademickie.

Grób Rodziców Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim

Pochowani są tutaj: matka Jana Pawła II – Emilia z Kaczorowskich Wojtyła, ojciec – Karol Wojtyła, brat – Edmund Wojtyła, rodzice matki Ojca Świętego oraz trzy inne osoby z rodziny Kaczorowskich.

Grobem opiekują się od 1979 roku siostry albertynki.

Szpital im. Jana Pawła II ( ul. Prądnicka 80 )

Szpitalowi nadano imię Jana Pawła II w 1990 roku. Ojciec Święty poświęcił go osobiście  9 czerwca 1997 roku.

Kamieniołomy na Zakrzówku

Karol Wojtyła pracował tutaj jako robotnik od września 1940 do października 1941 roku

Dawne zakłady Sodowe „Solvay” ( obecnie Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” )

Karol Wojtyła pracował tutaj w oczyszczalni wody przy kotłowni do sierpnia 1944 roku.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Karol Wojtyła bywał tu często jako robotnik w zakładach „Solvay”.

17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną Bazylikę i dokonał Aktu Oddania Świata Miłosierdziu Bożemu.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II ( Kraków – Balice )

Port lotniczy otrzymał imię Jana Pawła II w 1995 roku. Odbywały się tutaj uroczystości powitania ( 1999, 2002 ) i pożegnania ( 1979, 1983,1991, 1997, 1999, 2002 ) Jana Pawła II pielgrzymującego do Polski.