Mogiła

 

Znajduje się tu opactwo Cystersów i drewniany kościół Św.Bartłomieja.

 

Kościół Św. Bartłomieja

 

        Kościół został wzniesiony prawdopodobnie w XIII wieku dla okolicznej ludności, nad którą cystersi sprawowali opiekę duszpasterską. W 1466 r. po pożarze kościół odbudowano staraniem opata cystersów, ks.Piotra Hirszberga. Pracował tutaj wówczas krakowski cieśla Maciej Mączka, który pozostawił swoją sygnaturę na drewnianym, gotyckim portalu.

Wnętrze kościoła jest ozdobione rokokową polichromią z XVIII w. W ołtarzu głównym dostrzegamy obraz przedstawiający św. Bartłomieja wraz ze św. Piotrem i św. Pawłem.

     W XVIII w. kościół otoczono drewnianym ogrodzeniem, w którym wzniesiono barokową bramę będącą jednocześnie dzwonnicą.

 

Opactwo Cystersów

 

         Cystersi przybyli do Mogiły w czasie panowania Leszka Białego. Zakon ten, oparty na regule św. Benedykta, sprowadził  biskup Iwo Odrowąż. Cystersi zajmowali się rolnictwem, toteż klasztory swe budowali w pobliżu rzek. Wieś Mogiła położona przy ujściu Dłubni do Wisły była dla nich wymarzoną okolicą. Mimo niesprzyjających okoliczności-najazdów tatarskich-wzniesiono kościół pod wezwaniem Św. Wacława. Szczególny rozkwit opactwa przypadł na czasy renesansu, kiedy pracował tutaj znany malarz Stanisław Samostrzelnik.

    W kościele znajduje się słynne Sanktuarium Krzyża Mogilskiego. Wedle tradycji krzyż wyłowiono z Wisły, przyniesiono do opactwa, gdzie zasłynął licznymi cudami. Cudowny krucyfiks wierni obchodzą na kolanach, stąd wyżłobione ślady na posadzce wokół ołtarza.

    Do kościoła przylegają krużganki z XIV w. Warto tu zwrócić uwagę na wielki fresk przedstawiający Ukrzyżowanie. Z krużganków wiedzie wejście do kapitularza, gdzie znajdują się obrazy malowane przez Michała Stachowicza ukazujące legendarną historię Wandy.

 

 

Nieopodal klasztoru znajduje się kopiec Wandy.

 

   Wedle legendy Wanda była roztropną i piękną królową. Odrzuciła propozycje małżeństwa niemieckiego księcia Rytygiera, a nie chcąc narażać swego plemienia na najazd niemiecki rzuciła się do Wisły. Wdzięczny lud usypał mogiłę w pobliżu miejsca, w którym wyłowiono ciało królowej. Kopiec ma kształt ściętego stożka o wysokości 14 m, natomiast średnica podstawy wynosi 50 metrów. Usypany został prawdopodobnie w VII lub VIII w., choć według jednej z teorii wzniesiony był nawet przez Celtów w IV tysiącleciu p.n.e. Obecnie na szczycie znajduje się marmurowy pomnik zaprojektowany przez Jana Matejkę.



Galeria zdjęć