Sukcesy szkoły – rok szkolny 2022/2023

Doskonały wynik „Trzynastki” w rankingu czasopisma „Perspektywy”

Doskonały wynik „Trzynastki” w rankingu czasopisma „Perspektywy.” Kolejny rok z rzędu otrzymała tytuł „Srebrna szkoła”.

Wyniki z matur i osiągnięcia uczniów na olimpiadach pozwoliły XIII Liceum Ogólnokształcącemu pozostać w czołówce najlepszych szkół w województwie małopolskim.

Jest na 27 miejscu w województwie małopolskim. „Trzynastka” czyli XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie zostało „Srebrną szkołą” w 25 rankingu Liceów i Techników czasopisma „Perspektywy.” Konkurencja była duża – rywalizowało 1360 ogólniaków (spośród 2200), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu.

Gratulujemy nauczycielom, uczniom i rodzicom!

Źródło: https://2023.licea.perspektywy.pl/2023/rankings/ranking-malopolski

XIII wyróżniona za wolontariat sportowy

W piątek 2 grudnia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana odbyła się III Gala Wolontariatu Sportowego. Wzięli w niej udział przedstawiciele wolontariuszy z krakowskich szkół, którzy pomagali w organizacji imprez sportowych na terenie Krakowa w 2022 roku. Do grona wyróżnionych szkół po raz kolejny dołączyło XIII Liceum Ogólnokształcące.

Łącznie podczas organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej wydarzeń sportowych wzięło udział 2614 wolontariuszy. Większość z nich pracowała podczas 19 Cracovia Maraton i 8 Cracovia Półmaratonie Królewskim, gdzie nie tylko obsługiwali punkty odświeżania i odżywiania, ale także pomagali przy zabezpieczaniu trasy biegu, w depozycie czy w strefie mety, rozdając medale.

Gratulacje dla wszystkich wolontariuszy za aktywną postawę i zaangażowanie w pracę na rzecz innych i pomoc przy organizacji wydarzeń sportowych.

Kolejny raz na podium

W czwartek 1 grudnia w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się Gala podsumowująca współzawodnictwo sportowe za rok szkolny 2021/2022.
 
Nasze liceum reprezentowali:
Pan Dyrektor Jerzy Niedenthal, nauczyciele wychowania fizycznego Mariusz Wojtyga i Rajmund Biziak oraz uczniowie Wiktoria Nowak 4F (pływanie), Cyprian Jankowiak 4F (LA, pływanie), Mikołaj Matyszkiewicz 4C (kpt.siatkówka).
 
Delegacja naszej szkoły odebrała bon na sprzęt sportowy i 2 puchary:
– za 2 miejsce w klasyfikacji chłopców (startowało 56 szkół średnich)
– za 3 miejsce w klasyfikacji ogólnej krakowskich szkół średnich (dziewczęta i chłopcy).
 
Łącznie w Licealiadzie startowało prawie 3500 uczestników.
 
Największe sukcesy drużynowe i indywidualne:
– Mistrzostwo Krakowa Drużynowe w snowboardzie chłopców – opiekun Rajmund Biziak)
– II miejsce w siatkówce chłopców (Liga amatorska)- trener Stanisław Obora
– III miejsce w piłce ręcznej dziewcząt – trener Mariusz Wojtyga
– Natalia Kuźdub – Mistrzostwo Krakowa w biegach przełajowych (rocznik 2005)
– Emilia Paszyna – III miejsce w biegach przełajowych (rocznik 2004)
 
Wielkie brawa dla naszych uczniów – sportowców za wysokie wyniki sportowe, nauczycieli wychowania fizycznego za przygotowanie do zawodów sportowych oraz Dyrekcji i nauczycieli za przychylność i umożliwienie startów w rozgrywkach w całym roku szkolnym.
 
Tekst: Mariusz Wojtyga

Sukcesy szkoły w latach wcześniejszych

„Trzynastka” XIII LO w Krakowie – wicemistrzowie Krakowa drugi rok z rzędu.

Drugi rok z rzędu nasze liceum zajęło II miejsce we współzawodnictwie sportowym szkół średnich (wystartowało 69 szkół). W ramach Licealiady za rok szkolny 2019/2020 ustąpiliśmy tylko II LO. W klasyfikacji dziewcząt nasze uczennice zajęły II miejsce a w klasyfikacji chłopców nasi reprezentanci zajęli IV miejsce. Nasze liceum jako jedno z nielicznych szkół średnich wystartowało we wszystkich rozgrywkach i zawodach sportowych (100% frekwencja).

Za wszystkie te wyniki delegacja XIII LO: Pani Dyrektor Iwona Cieślak-Prochownik, nauczyciel wychowania fizycznego Mariusz Wojtyga i uczennica Patrycja Kadula odebrała w piątek 25 września na stadionie MOS Kraków-Wschód 4 wspaniałe puchary i bony na sprzęt sportowy.

Sukces ten został osiągnięty dzięki uczniom naszego liceum, nauczycielom wychowania fizycznego w składzie: Obora Stanisław, Karolak Zofia, Bujas Monika, Kordylewska Anna, Wojtyga Mariusz, Biziak Rajmund oraz przychylności Dyrekcji i grona pedagogicznego XIII LO.
Tekst i zdjęcia Mariusz Wojtyga.

Konkurs na Piosenkę o Krakowie

Piosenka Wiktorii Zwolińskiej okazała się najlepszą spośród 239 zgłoszonych utworów. GRATULACJE!!!

Jest nam niezwykle miło poinformować o wynikach Konkursu na Piosenkę o Krakowie organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego przez Krakowski Teatr Scena STU, Radio RMF Classic oraz Urząd Miasta Krakowa.

Podczas posiedzenia w dniu 18 maja 2021, Kapituła Konkursu w składzie: Ewa Lipska (poetka i autorka tekstów piosenek), Magdalena Doksa-Tverberg (Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa), Magdalena Wojewoda-Mleczko (Dyrektor Muzyczna RMF Classic), Krzysztof Piasecki – Przewodniczący Kapituły (satyryk, artysta kabaretowy), Konrad Mastyło (muzyk, kompozytor) oraz Igor „Igo” Walaszek (wokalista – Clock Machine, Bass Astral x Igo) wspólnie wysłuchała wszystkich finałowych utworów i przystąpiła do ich oceny. W wyniku dyskusji, w zgodzie z §6, pkt.9 Regulaminu Konkursu, Kapituła nie wskazała jednego zwycięzcy i w oparciu o §9, pkt.1

Regulaminu postanowiła wyróżnić trzy utwory, przyznając następujące nagrody:

I Nagroda w wysokości 15 000 zł dla piosenki „KRK” (sł. i muz. Wiktoria Zwolińska) w wykonaniu Wiktorii Zwolińskiej.

  • II Nagroda w wysokości 10 000 zł dla piosenki „BĘDZIESZ WRACAŁ” (sł. Ada Nasiadka, muz. Grzegorz Sieradzki) w wykonaniu Ady Nasiadki i Grzegorza Sieradzkiego,
  • III Nagroda w wysokości 5 000 zł dla piosenki „KRAKOWIACZEK” (sł. i muz. Maria Wasak) w wykonaniu Marii Wasak.

Ponieważ sytuacja pandemiczna nie pozwoliła zorganizować koncertu z uroczystym ogłoszeniem wyników Konkursu bezpośrednio po werdykcie Kapituły, Organizatorzy postanowili podać wyniki do wiadomości już teraz. Koncert z prezentacją nagrodzonych piosenek zaplanowano na 26 września na scenie Teatru STU.
W Konkursie udział wzięło 239 piosenek, a w internetowym głosowaniu na Finalistów oddano 13 501 głosów. Jako główny Organizator Konkursu, będącego elementem obchodów 55. rocznicy utworzenia Teatru STU dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział w Konkursie. Z uwagi na nasze doświadczenia wieloletniego tworzenia i upowszechniania kultury muzycznej i wysoką pozycję wśród artystów, kompozytorów i literatów, doceniamy szerokie zainteresowanie polskiego środowiska muzycznego i powstanie wielu utworów muzycznych, które ubogacą polską piosenkę i znakomicie służyć będą promocji Krakowa. Serdecznie gratulujemy wszystkim Nagrodzonym!

„Trzynastka” w gronie nagrodzonych szkół Krakowa za wolontariat sportowy

Po raz drugi, w przypadającym 5 grudnia Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, Zarząd Infrastruktury Sportowej zorganizował uroczystą Galę Wolontariatu Sportowego dla wolontariuszy ze szkół krakowskich biorących udział w organizacji imprez sportowych na terenie miasta Krakowa.
Nasze liceum znalazło się w gronie wyróżnionych szkół Krakowa za wzorową i pro-aktywną postawę podczas imprez biegowych.

Słowa uznania dla wolontariuszy!

Piątek 13-tego okazał się szczęśliwy dla naszej „Trzynastki”

W tym dniu w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala podsumowująca współzawodnictwo sportowe za rok szkolny 2018/2019.

 

Delegacja naszej szkoły: Pani Dyrektor Iwona Cieślak-Prochownik, nauczyciele wychowania fizycznego Stanisław Obora i Mariusz Wojtyga oraz uczennice Gabrysia Niżnik (siatkówka) i Ola Wsołek (LA) odebrała wspaniałe puchary i bony na sprzęt sportowy za II miejsce w ogólnej klasyfikacji krakowskich szkół średnich za wszystkie rozgrywki sportowe (startowało 60 szkół a ustąpiliśmy tylko II LO),
za III miejsce w klasyfikacji dziewcząt i V miejsce w klasyfikacji chłopców.
Za ten sukces należą się wielkie brawa dla wszystkich naszych uczniów – sportowców którzy reprezentowali nasze Liceum, nauczycieli wychowania fizycznego za przygotowanie do wszystkich zawodów oraz Dyrekcji i nauczycieli, którzy wspierali sport w naszej szkole.
Tekst i zdjęcia: Mariusz Wojtyga

BRĄZOWY MEDAL XIII LO w Drużynowych Mistrzostwach Krakowa w Badmintonie

Październik ‐ srebro tenisistek! Listopad ‐ brąz badmintonistek!

W dniu 14.11.2019r. zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Krakowa w Badmintonie. XIII LO reprezentowały:
  • ‐Górniak Wiktoria kl. 1dg
  • ‐Ściężor Irmina kl. 3c
  • ‐Leszczyńska Natalia kl. 2e
W rywalizacji o miejsca medalowe walczyło 16 szkół średnich. Nasze dziewczęta po zaciętych grach finałowych wywalczyły III miejsce zdobywając brązowy medal.
Dla całej trójki GRATULACJE!

Opiekun mgr Zofia Karolak