Klub Szkół Westerplatte

XIII LO w Klubie Szkół Westerplatte

HISTORIA

Klub Szkół Westerplatte jest ogólnopolskim stowarzyszeniem szkół, których patronami są bohaterscy obrońcy Westerplatte. Pomysłodawcą tej idei jest pan Adam Szatkowski, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Resku, który angażował się w organizację ogólnopolskich turniejów w piłce ręcznej chłopców ze szkół podstawowych im. mjr. Henryka Sucharskiego oraz dbał o wychowanie patriotyczne młodzieży. Dyrektor Szatkowski w roku szkolnym 1988/1989 uzyskał akceptację Rady Pedagogicznej i Samorządu Uczniowskiego ze swojej macierzystej szkoły dla wniosku

o powołanie stowarzyszenia, który zamierzał przedstawić na zjeździe Westerplatczyków we wrześniu 1989r. W czasie uroczystości z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku oraz zjazdu Westerplatczyków w dniu 4 września 1989 r., dyrektor Adam Szatkowski odczytał apel o powołanie Stowarzyszenia skupiającego szkoły, które za patronów mają bohaterów powiązanych z obroną Westerplatte. Wniosek spotkał się z bardzo pozytywną reakcją, w tym również grupki żyjących jeszcze wówczas żołnierzy z załogi walczącej na Westerplatte. Wyznaczono czas i miejsce zebrania organizacyjnego – Resko, 9 – 11 marca 1990. Na spotkanie założycielskie w Resku przyjechali przedstawiciele 10 szkół z Gdańska, Tczewa, Gniezna, Opola, Prabuta, Ustki, Barlinka, Sławna i Szczecina oraz Westerplatczycy: Franciszek Bartoszak, Wiktor Bielas, Julian Dworakowski, Stanisław Trela, Jan Wojtowicz i Bronisław Żuk oraz pani Stanisława Górnikiewicz, autorka publikacji i książek o Westerplatte. Na siedzibę Klubu zaproponowano Gdańsk, wyznaczono datę I Sympozjum oraz sformułowano apel do wszystkich typów szkół w Polsce noszących imię bohaterów związanych z Westerplatte. Początkowo inicjatywa dotyczyła tylko szkół podstawowych im. mjr. Henryka Sucharskiego. I Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte odbyło się w dniach 6 – 7 września 1990 r. w Gdańsku w Zespole Szkół Morskich. Wzięło w nim udział 30 szkół, (w tym XIII LO w Krakowie)

24 Westerplatczyków oraz Pani Stanisława Górnikiewicz. Powołano wówczas władze Klubu Szkół Westerplatte, Prezesem Zarządu Klubu został pan Adam Szatkowski, zastępcą dyrektor Zespołu Szkół Morskich Zbigniew Pancer, a jednym z członków Zarządu został pan Bogusław Kucharek, (były już) wicedyrektor XIII LO w Krakowie. Pan Adam Szatkowski pełni swoją funkcję do dziś.

SYMPOZJA

Klub Szkół Westerplatte skupia ponad 60 szkół z całej Polski „od morza do Tatr”, jego członkowie spotykają się na Ogólnopolskich Sympozjach w różnych miastach naszego kraju. Do 2019 r. było ich 36. Klub opiekował się i otaczał pamięcią ostatnich żyjących Westerplatczyków, a po śmierci ostatniego z nich nawiązał współpracę z ich rodzinami i angażuje się w organizację Zjazdów Rodzin Westerplatczyków współpracując z różnymi instytucjami, m.in. Muzeum II Wojny Światowej, IPN, Związkami Kombatantów, władzami samorządowymi Gdańska, Dyrekcjami Muzeów Regionalnych i historykami badającymi dzieje Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

ZNAK PAMIĘCI

Klub otacza pamięcią również groby Westerplatczyków umieszczając ma ich mogiłach Znaki Pamięci. Znak Pamięci to miniatura odlewu krzyża z cmentarza polskich żołnierzy pochowanych na Westerplatte. Zaprojektował go prof. Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych – Franciszek Duszenko.

Kliknij, aby zobaczyć znak pamięci Westerplatte

Umieszczany jest na grobach żołnierzy walczących w obronie Westerplatte w porozumieniu z rodziną, jako dowód szacunku i pamięci o niezłomnej i bohaterskiej postawie obrońców tej placówki. Idea Znaku Pamięci narodziła się w czasie III Sympozjum w Gdańsku w 1991 r. Zadanie to realizują szkoły noszące imię Bohaterów Westerplatte zrzeszone w ogólnopolskim stowarzyszeniu Klub Szkół Westerplatte.

XIII LO w Krakowie trzykrotnie uczestniczyło w uroczystościach umieszczania Znaku Pamięci:

  • 24 kwietnia 1994 – na grobie JÓZEFA MICHALIKA (1915-1987) w Kazimierzy Małej,
  • 25 października 1997 – na grobie Westerplatczyka MIECZYSŁAWA CHOLEWY (1915–1975) w Rudzie Śląskiej,
  • 12 października 2017 – na grobie JÓZEFA MACY (1914 – 1994) w Jaworznie – Jeleniu.

SZTANDAR, HYMN, LOGO

Klub Szkół Westerplatte ma swój sztandar, logo, hymn i stronę internetową. W czasie II Sympozjum zaprojektowano znaczek, który został logo Klubu. (pobrać ze strony Klubu)

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie Sztandar i znaki

Sztandar został zaprojektowany przez uczennicę Szkoły Podstawowej w Resku, Magdalenę Serafińską i nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych w Przasnyszu, Romana Wierzbickiego. Wykonano go W Zakładzie Haftów Artystycznych w Starogardzie Gdańskim. Został poświęcony w Katedrze na Wawelu przez kardynała Franciszka Macharskiego i dniu 27 kwietnia 1995 r. w czasie IX Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte organizowanego przez XIII LO w Krakowie.

Autorką słów hymnu jest Jolanta Gałkowska, a muzyki Stefan Dąbrowski, nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Rypinie. Utwór został wybrany w wyniku konkursu w czasie XI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Pierwsze muzyczne wykonanie zaprezentował chór z XIII LO w Krakowie pod kierownictwem Anny Bąbki.

„Niech płynie pieśń w szeroki świat i głosi pokoleniom…”

W dniu 12 października 2017 r. rozpoczęły się obchody Jubileuszu 60-lecia XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie. Jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystościom było odsłonięcie Znaku Pamięci na grobie Westerplatczyka, jaworznianina Józefa Macy. Uroczystość odbyła się na cmentarzu w Jaworznie – Jeleń w dniu 12 października 2017 r. o godz. 10.00. Jej inicjatorem była społeczność XIII LO w Krakowie. Wzięli w niej udział członkowie rodziny zmarłego, Prezes Klubu Szkół Westerplatte pan Adam Szatkowski wraz z małżonką, przedstawiciele Urzędu Miasta z Jaworzna, szkół z Jaworzna z pocztami sztandarowymi, drużyny harcerskie z pocztem sztandarowym oraz delegacja XIII LO z Krakowa wraz z pocztem sztandarowym. W skład delegacji XIII LO weszli dyrektor szkoły pani Iwona Cieślak-Prochownik, były dyrektor pan Bogusław Kucharek- członek Zarządu Klubu Szkół Westerplatte, Przewodniczący Rady Rodziców pan Mariusz Wróbel oraz nauczyciele: Barbara Bierówka, Monika Bujas i Andrzej Drużkawiecki. Społeczność uczniowską Trzynastki reprezentowali uczniowie z Pocztu Sztandarowego oraz Norbert Kociarz i Maciej Obora jako wykonawcy programu artystycznego, Tarita Beers i Nam Nguyen jako przedstawiciele gazetki szkolnej „Trzynastka”. Nasza szkoła jako inicjator uroczystości w porozumieniu z rodziną ustaliła jej przebieg oraz zapewniła oprawę artystyczno – muzyczną. Odsłonięcia Znaku Pamięci dokonało najmłodsze pokolenie, prawnukowie bohatera.

Znak pamięci Westerplatte