17.01.2023r. w AULI XIII LO odbył się etap szkolny 'LINCOLN DEBATES – Konkursu Debat w j. angielskim organizowanego przez Szkołę Języków Obcych Lincoln w Krakowie.

Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn 3-osobowych z klas: 1f, 2c, 2e, 3e oraz 4e.
Zmagania uczniów oceniało 3-osobowe Jury – lektorzy Szkoły Języków Obcych LINCOLN, a część młodzieży XIII LO miała okazję obserwować tę rywalizację i dopingować swoje koleżanki i kolegów.

Zwycięskie drużyny to:
1. Grupa A: Zuzanna Nowak, Wiktoria Braś, Hanna Skop (klasa 1f).
2. Grupa H: Karolina Badlik, Antonia Broszkiewicz, Radysław Nazaruk (klasa 2c).

Gratulujemy wszystkim drużynom świetnego występu, umiejętności reagowania na wypowiedzi innych, słuchania się nawzajem oraz ogromnej kultury debat.
Mamy nadzieję, że to wydarzenie było dla Was świetną zabawą, ale i dało Wam okazję poćwiczyć umiejętności cenne nie tylko w szkole, ale i na czekającym Was Egzaminie Dojrzałości z języka angielskiego, a zwłaszcza w życiu prywatnym i zawodowym. Debaty kształtują bowiem umiejętności oratorskie, umiejętności logicznego rozumowania i obiektywnego analizowania argumentów, przekonywania innych do swoich racji, ale też opanowywania emocji w burzliwych dyskusjach na rzecz merytorycznych argumentów pokrytych danymi statystycznymi czy dogłębną znajomością omawianego tematu.
Debata daje możliwość przyglądnięcia się danemu problemowi z różnych perspektyw. Im więcej osób, tym więcej opinii i punktów widzenia, dlatego też etap przygotowywania się i sam udział w debacie uczy także dostrzegania opinii odmiennych od naszych, czasem zaskakujących i może nawet prowokujących do głębszego zastanowienia się nad daną kwestią, a niekiedy skutkujących ostateczną zmianą zdania.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Mocno trzymamy za Was kciuki i życzymy POWODZENIA w etapie międzyszkolnym w drugiej połowie lutego.

Iwona Rychlicka