Powrót

26.10.2022 r. klasa 4 d pod opieką wychowawcy – Pani Barbary Żurek i nauczycielki j. polskiego- Pani Małgorzaty Korczykowskiej zwiedzała teren getta krakowskiego oraz obozu pracy w Płaszowie . Naszym przewodnikiem była Pani Agnieszka Wozowicz- historyk sztuki i pasjonatka tematyki związanej z Krakowem i jego historią.
,,Getto zostało utworzone w marcu  1941 roku przez władze niemieckie w dzielnicy Podgórze i funkcjonowało do  1943 roku.
Niemiecki nazistowski obóz pracy i koncentracyjny Płaszów  był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze niemieckie III Rzeszy na terenie Generalnego. Obóz został utworzony przez Niemców w październiku 1942 r. w Krakowie na terenie dwóch dawnych cmentarzy żydowskich, położonych w dzielnicy Wola Duchacka. Powstał jako obóz pracy (Zwangsarbeitslager – ZAL) i był przeznaczony dla kilku tysięcy więźniów – Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 r. krakowskiego getta. W latach 1943–1944 osadzono tu część Żydów z likwidowanych gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu oraz z obozu pracy w Szebniach. W lipcu 1943 r. Niemcy na terenie obozu utworzyli obóz pracy wychowawczej dla Polaków. Przetrzymywano w nim mieszkańców Krakowa oraz ofiary pacyfikacji miejscowości podkrakowskich”.