Powrót
W poniedziałek 27 lutego klasa IV F pod opieką p. Beaty Malcharek i p. Marii Madej odwiedziła Jamę Michalika.
Niezwykle ciekawa opowieść p. Beaty Malcharek o czasach, kiedy Jama Michalika rozpoczęła swoją działalność, pozwoliła nam zrozumieć znaczenie tego miejsca i warunki, w jakich zrodził się Kabaret Zielony Balonik, poznać osoby związane Kabaretem i uświadomić sobie, jaki miały one wpływ na życie artystyczne Krakowa.


Z każdym elementem wystroju kawiarni wiąże się ciekawa historia. Rozpoznawaliśmy cechy dominującego wówczas w sztuce stylu secesyjnego, mogliśmy poczuć klimat Młodej Polski, zrozumieć sposób myślenia ludzi tamtej epoki – końca XIX i początku XX wieku. Oglądaliśmy witraże, lampy, malowidła na ścianach, figurki – wszystko to, co tworzy niepowtarzalny klimat Jamy Michalika.

Henryk Markiewicz w swoim wstępie do „Słówek” T. Żeleńskiego ( Boya ) pisze: „ … jak w owej martwocie zbudziło się nowe życie: jak wtargnęło w ten cichy pański folwareczek, (… ), jak nagle Kraków stał się miastem, na który zwróciły się oczy całej Polski. Teatr, malarstwo, rzeźba, literatura, polityka, cyganeria… Szczęśliwym zbiegiem zeszło się kilka faktów, spotkało się kilka indywidualności.”

Ten właśnie moment przełomu p. Beata Malcharek przedstawiła nam bardzo obrazowo i wokół niego osnuła swoją opowieść, której wysłuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem.


Tekst i zdjęcia: Maria Madej