Kalendarium wydarzeń w XIII Liceum Ogólnokształcącym
im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie

Wrzesień 1957 – powstanie nowej placówki oświatowej, III Liceum Ogólnokształcącego pod kierownictwem mgr Andrzeja Schabowskiego. Szkoła mieściła się w budynku przy ul. Westerplatte, do 1957 r. działała tam również Szkoła Podstawowa nr 5 kierowana przez Anielę Topolnicką. Eklektyczny pałacyk w dzielnicy Wesoła przy ul. Kolejowej zaprojektował krakowski architekt Feliks Księżarski w II poł. XIX w., należał on wówczas do Walerego Rzewuskiego, znanego fotografika i radnego. Po jego śmierci budynek stał się własnością Arcybractwa Miłosierdzia. Po 1945 roku został przekazany przez ówczesne władze Krakowa na cele oświatowe.

1961 – w III LO odbył się pierwszy egzamin maturalny. Grono pedagogiczne przeprowadziło ogólnoszkolną debatę i konkurs na imię i patrona szkoły. Zwyciężył projekt nazwania jej imieniem Bohaterów Westerplatte.

1964 – rozpoczęto prace nad przygotowaniem uroczystości nadania III Liceum imienia i sztandaru. Nawiązano kontakty z żyjącymi obrońcami Westerplatte, powołano Komitet Sztandarowy składający się z nauczycieli i uczniów, który pod kierownictwem prof. Zofii Rymarówny wykonał projekt sztandaru z symbolem Westerplatte w tle.

9 maja 1965 – uroczystość nadania Szkole imienia Bohaterów Westerplatte i wręczenia uczniom sztandaru. Aktu tego dokonał uczestnik walk na Westerplatte por. Leon Pająk. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego.

1966 – uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci obrońców Westerplatte w Gdańsku, w której wzięła udział reprezentacja szkoły.

1967 – przeprowadzono pierwszy konkurs wiedzy o bohaterskich czynach patronów szkoły, żołnierzach walczących na Westerplatte. Nagrody wręczył Tadeusz Hübner – odtwórca roli Henryka Sucharskiego w filmie pt: „Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza. W 1967 miała bowiem miejsce premiera tego dzieła.

1970 – 71 – szkołą kierował Wiesław Polmiński, ostatni dyrektor „starej Trzynastki”, ponieważ władze oświatowe podjęły decyzję o przeniesieniu liceum do innego gmachu.

Sierpień 1971 – szkołę mieszczącą się dotąd przy ul. Westerplatte podzielono: pierwsze i drugie klasy przeniesiono do VI LO przy ul. Skałecznej, klasy trzecie i czwarte – do nowego budynku przy ulicy Sądowej 4, gdzie od roku funkcjonowało XVI LO pod kierownictwem mgr Bernarda Strumidły. Zamiar likwidacji placówki wywołał protesty uczniów i rodziców, co skłoniło władze do zmiany decyzji.

23 sierpnia 1971 – połączono XIII LO z XVI LO. Szkoła przy ulicy Sądowej przejęła tradycje i sztandar starej „trzynastki”.

1 września 1971 – inauguracja nowego roku szkolnego w nowym XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte przy ul. Sądowej 4.

Styczeń 1978 – w budynku szkoły na pierwszym piętrze doszło do pożaru. Do czasu usunięcia zniszczeń część zajęć zawieszono, odwołano zabawy studniówkowe, które w tamtych latach organizowane były w szkołach.

1971 – 1982 – dyrektorem w nowym budynku XIII LO był Bernard Strumidło (1932-2015). Nawiązano wówczas ścisłą współpracę z krakowskimi uczelniami wyższymi. Szkoła stała się miejscem pedagogicznych praktyk studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wyższej Szkoły Pedagogicznej i innych uczelni Krakowa. XIII LO było traktowane przez Instytut Kształcenia Nauczycieli i wizytatorów kuratoryjnych jako ośrodek – centrum innowacyjno-dydaktyczne. Od tego momentu datuje się też współpraca i ścisła więź Liceum z Akademią Ekonomiczną, Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Krakowską. W drodze konkursu opracowano logo Szkoły w dwóch wersjach: znicz symbolizujący wiecznie płonący ogień pamięci Westerplatczyków oraz drugi – symbolizujący pomnik Bohaterów Westerplatte – obydwa są używane do dziś. Odsłonięto płytę pamiątkową poświęconą Patronom Szkoły. Uczniowie „Trzynastki” jako pierwszej szkoły z Polski oficjalnie wzięli udział w audiencji u papieża Jana Pawła II w Watykanie. Dyrektor Strumidło kierował szkołą w czasach powstania i działań Solidarności oraz w początkowym okresie stanu wojennego. Za swoją życzliwość wobec nauczycieli i uczniów zaangażowanych w działalność opozycyjną zapłacił wysoką cenę. W 1982 r. ówczesne władze uznały, że „utracił zdolność kierowania procesem dydaktyczno-wychowawczym”, co oznaczało utratę stanowiska.

1982 – 1986 – dyrektorem XIII LO był dr Edward Serwa, a jego zastępcą – mgr Stanisław Jórasz.

1986 – 2007 – dyrektorem XIII LO był mgr Stanisław Jórasz, a jego zastępcami – mgr Elżbieta Troicka i mgr Bogusław Kucharek.

1988 – mgr Anna Bąbka założyła chór szkolny, który uświetnia wiele uroczystości szkolnych i pozaszkolnych. Chór koncertował w Katedrze Wawelskiej, kościele Mariackim, kościołach oo. Franciszkanów, Dominikanów, w teatrach – Bagateli, J. Słowackiego, w Muzeum Historycznym, współpracował z Piwnicą pod Baranami. Uświetniał zjazdy Klubu Szkół Westerplatte , występował również w Gdańsku.

1990 – powołano do życia ogólnopolski Klub Szkół Westerplatte. Wśród członków założycieli jest nasze Liceum oraz wicedyrektor Bogusław Kucharek. Obecnie Klub skupia 66 szkół z całej Polski.

24 kwietnia 1994 – uczestnictwo XIII LO w umieszczeniu Znaku Pamięci na grobie Westerplatczyka Józefa Michalika (1915-1087) w Kazimierzy Małej.

27-30 kwietnia 1995 – XIII LO było organizatorem IX Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, nad przygotowaniem czuwał wicedyrektor szkoły – mgr Bogusław Kucharek. Wzięło w nim udział 35 delegacji szkolnych z całej Polski, a także Westerplatczycy: strzelcy Wiktor Białous, Julian Dworakowski, Franciszek Żołnik, kaprale Michał Pryczek, Stanisław Salwirak, a także Stanisława Górnikiewicz – autorka książek o Westerplatte. Na Wawelu odbyła się celebrowana przez kardynała Franciszka Macharskiego msza, podczas której poświęcono sztandar Klubu Szkół Westerplatte. Sztandar został wręczony Klubowi na placu Matejki, gdzie odbył się także apel poległych.

Wrzesień 1996 – powstaje pracownia informatyczna oraz pierwsza klasa o profilu matematyczno – informatycznym pod opieką dr J. Ruchela z AGH, rusza strona internetowa XIII LO.

1996 – rozpoczęła się trwająca już ponad 20 lat wymiana językowa XIII LO w Krakowie z Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim.

1997 – XIII LO przejęło opiekę nad grobem Piotra Skrzyneckiego – twórcy kabaretu „Piwnica pod Baranami”.

25 października 1997 – uczestnictwo XIII LO w umieszczeniu Znaku Pamięci na grobie Westerplatczyka Mieczysława Cholewy (1915 – 1975) w Rudzie Śląskiej.

Maj 1998 – matura z języka japońskiego w XIII LO – pierwsza w Polsce.

5 września 1998 – z inicjatywy dyrekcji Szkoły i Klubu, w 50-tą rocznicę śmierci majora Mieczysława Słabego, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się obchody rocznicowe z udziałem młodzieży i profesorów naszego Liceum. Przybyły liczne delegacje szkół imienia Bohaterów Westerplatte z pocztami sztandarowymi. Swoją obecnością zaszczyciły nas bratanice majora Słabego – panie Krystyna Sławska i Maria Sławska-Bonarska. Uczniowie naszej Szkoły stale opiekują się grobami majora Mieczysława Słabego oraz kapitana Franciszka Dąbrowskiego.

27-30 kwietnia 2000 – XIII LO było organizatorem XVII Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Udział w nim wzięło 39 delegacji szkół z całej Polski. Gościem był Westerplatczyk – Wiktor Białous.

27 kwietnia 2000 – poświęcenie nowego sztandaru Szkoły, ufundowanego przez rodziców, z inicjatywy przewodniczącego Rady Rodziców XIII LO – Kazimierza Laszczaka. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz infułat dr Bronisław Fidelus w kościele Mariackim, a uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w Barbakanie. „Chcę prosić uczniów obecnych i przyszłych, by czcili i cenili ten sztandar nie tylko jako złoty i piękny – w przenośni jest na nim krew żołnierzy z Westerplatte” – powiedział w Barbakanie major Wiktor Białous-Bielas, jeden z obrońców Westerplatte.

9 czerwca 2001 – powołanie „Stowarzyszenia 13”, z inicjatywą wyszli byli szefowie Rady Rodziców „Trzynastki” – Kazimierz Kopeć i Kazimierz Laszczak. Odbyło się ono w 40-tą rocznicę pierwszej matury, towarzyszył temu wydarzeniu Zjazd Absolwentów.

10 grudnia 2003 – wizyta kardynała Franciszka Macharskiego, Metropolity Krakowskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie.

2004 – 2007 – realizacja europejskiego projektu „LOTUS: Let’s Open The Union Schools” w XIII LO w Krakowie.

13 października 2005 – uroczystości z okazji 40-lecia nadania imienia szkole i wręczenia sztandaru.

25 października 2006 – w XIII LO z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego wprowadzono „szczęśliwy numerek”.

Czerwiec 2007 – uroczysty Jubileusz 50-lecia istnienia XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie.

1 września 2007 – dyrektorem XIII Liceum Ogólnokształcącego została mgr Iwona Cieślak-Prochownik, na swoich zastępców powołała Małgorzatę Kuleszę i Magdalenę Liworę.

10 października 2007 – delegacja młodzieży i nauczycieli z XIII LO w Krakowie wzięła udział w uroczystości zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Prezydent RP odznaczył wysokimi orderami państwowymi – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – 53 osoby uhonorowane tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Izraelu.

Styczeń 2008 – europejski projekt „LOTUS: Let’s Open The Union Schools” realizowany w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie w latach 2004-2007 został wyróżniony przez Agencję Narodową programu Comenius ” Przykład Dobrej Praktyki”.

14- 18 stycznia 2008 – udział nauczycieli i uczniów XIII LO oraz współorganizacja międzynarodowych warsztatów o negacji praw człowieka Kraków – Oświęcim w ramach PROJEKTU: RH+ HUMAN RIGHT POSITIVE oraz projektu: AUSCHWITZ MŁODZI, PAMIĘĆ, MIEJSCA w ramach współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta Perugii i panią Janinę Fournier, wizytatora z ramienia włoskiego Ministerstwa Edukacji.

Kwiecień 2008 – zainicjowanie konkursu dla absolwentów XIII LO w Krakowie – tytuł i nagroda „ABSOLWENT ROKU”.

21-25 października 2009 – XIII LO w Krakowie było gospodarzem Międzynarodowego Spotkania Szkół Partnerskich Projektu Comenius „Różnorodność w Europie”.

16 lutego 2010 – wizyta kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Krakowskiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie.

15 czerwca 2010 – nagroda dla XIII LO za zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie: „Comenius w Internecie” zorganizowanym przez Narodową Agencję Programu: Uczenie się przez całe życie – Comenius. W konkursie została nagrodzona strona internetowa naszego projektu: „Różnorodność w Europie – wspólny głos za zrównoważonym rozwojem”.

2011 – 2013 realizowano projekt COMENIUS „Widzieć to wiedzieć” dotyczący różnych aspektów podróżowania. XIII LO było koordynatorem tego przedsięwzięcia i współpracowało ze szkołami z Niemiec, Norwegii, Hiszpanii, Grecji, Rumunii oraz Turcji.

30 września 2011 – w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie zorganizowało polsko – norweską konferencję: „Jak uczynić szkołę bardziej atrakcyjną?”. Uczestniczyło w niej 31 nauczycieli i dyrekcja szkoły „Gronnasen skole” w Tromso (Norwegia), dyrekcja i nauczyciele XIII LO w Krakowie. Na konferencji obecny był również Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Krakowie Pan Wincenty Janowiak.

19-22 grudnia 2011 – realizacja projektu „Zwiedzanie wystawy „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” związanego z Programem Kulturalnym Polskiej Prezydencji w UE w 2011. Projekt był wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

1 września 2012 – otwarto 2 klasy o nowych profilach: humanistyczno-medialną i psychologiczno-pedagogiczną, które przez wiele lat cieszyły się wielkim zainteresowaniem kandydatów do naszego liceum.

17 października 2012 – II wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje 2012 – projekt Comenius „Różnorodność w Europie – wspólny głos na rzecz zrównoważonego rozwoju” oraz Wyróżnienie Narodowej Agencji Programu „Przykład Dobrej Praktyki” dla w/w projektu

20 marca – 15 kwietnia 2013 – w XIII LO była prezentowana wystawa „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia”, przygotowana przez Centropę we współpracy z Departamentem Stanu USA. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych w oparciu o jej treść.

2013 – wyróżnienie Komisji Europejskiej „Star Project” za projekt „Widzieć to wiedzieć” – Wyróżnienie Narodowej Agencji Programu „Przykład Dobrej Praktyki” dla projektu „Uczenie się przez całe życie”.

2014 – 2015 realizacja projektu „Szkoła nauczycielką życia” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego – program Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy.

Styczeń 2014 – projekt Pamięć w XIII LO – wystawa i warsztaty dla młodzieży XIII LO oraz trzech klas z Gimnazjum nr 6 w Krakowie.

26-30 maja 2014 – wizyta nauczycieli ze szkoły partnerskiej Atlanten Videregående Skole w Kristiansund w Norwegii w ramach projektu „Szkoła nauczycielką życia”.

27 maja 2014 w XIII LO w Krakowie, w ramach projektu „Szkoła nauczycielką życia”, odbyła się polsko-norweska konferencja, podczas której nauczyciele szkół partnerskich w projekcie zaprezentowali swoje działania – przykłady Dobrej praktyki. Uczestniczyli w niej Konsul Królestwa Norwegii – Marian Mikołajski oraz Małopolski Wicekurator Oświaty – Grzegorz Baran.

2014 – wyróżnienie „Nominowany” w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje 2014 – projekt Comenius „Widzieć to wiedzieć” znalazł się w gronie 5 najlepszych projektów w Polsce, zrealizowanych w latach 2007/2013.

Wrzesień 2014 – powstanie nowej pracowni szkolnej – polonistyczno-medialnej.

30 września – 4 października 2014 – wizyta nauczycieli z XIII LO w Krakowie w szkole Atlanten Videregående Skole w Kristiansund w Norwegii w ramach projektu „Szkoła nauczycielką życia”.

Listopad 2014 – powstaje gazetka szkolna pt.: „W 13 LICEUM PRZY SĄDOWEJ”, ma formę elektroniczną, wykorzystuje platformę Junior Media. W grudniu 2014 ukazuje się pierwszy numer pisemka. Od stycznia 2017 gazetka ukazuje się pod nowym tytułem „Trzynastka”, zrezygnowano również z platformy Junior Medi2014 – 2015 – uczniowie XIII LO pierwszy raz biorą udział w projekcie „Szkoła w Radiu” realizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Zrealizowano 5 audycji w internetowym Radiu „Pryzmat”.

13-18 kwietnia 2015 – wizyta nauczycieli i uczniów ze szkoły partnerskiej Atlanten Videregående Skole w Kristiansund w Norwegii w ramach projektu „Szkoła nauczycielką życia”.

16 kwietnia 2015 – w ramach projektu „Szkoła nauczycielka życia” wystawiono polsko-norweski spektakl „Do mitu i z powrotem”.

Maj 2015 – Nagroda Małopolskiego Kuratora Oświaty PEGAZ 2015 – za największą aktywność artystyczną uczniów w XXXV Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

Czerwiec 2015 – Nagroda Główna w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje 2015 za realizację projektu „Szkoła nauczycielką życia”.

Czerwiec 2015 – nasza gazetka szkolna została wyróżniona w konkursie „Junior w druku” organizowanym przez platformę Junior Media, jeden z numerów został wydrukowany w tradycyjnej formie w liczbie 250 egzemplarzy.

28 września – 3 października 2014 – wizyta nauczycieli z XIII LO w Krakowie w szkole Atlanten Videregående Skole w Kristiansund w Norwegii w ramach projektu „Szkoła nauczycielką życia”.

26-31 października 2015 – wizyta w XIII LO nauczycieli ze Szwecji w ramach programu Erasmus+ – Mobilność kadry edukacji szkolnej. Nauczyciele z XIII LO w ramach projektu „Nauczyciel architektem uczenia się” pojechali do Szwecji z rewizytą w styczniu 2016.

4 listopada 2015 – uczniowie XIII LO w Krakowie sadząc w szkolnym ogrodzie cebulki krokusów dołączyli do Międzynarodowego Projektu „Krokus” prowadzonego przez Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

7 grudnia 2015 – XIII LO otrzymuje tytuł Małopolska Szkoła z Pasją – III miejsce w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne za projekty: „Opowiedz mi o Polsce – spotkania ze Świadkami Historii” i „Debaty światopoglądowe”.

10 grudnia 2015 – w czasie II Międzynarodowej Konferencji dla uczniów, studentów i doktorantów, odbywającej się w Bibliotece Galerii Książki w Oświęcimiu, uczeń XIII LO w Krakowie Mateusz Czyż wygłosił referat dla młodzieży z 16 małopolskich szkół na temat znaczenia Internetu w kreowaniu nienawiści oraz konsekwencji mowy nienawiści w przestrzeni publicznej.

2015-2016 – prace remontowe w szkole: izolacja fundamentów i ścian budynku szkolnego, zabezpieczenie przed wilgocią.

18-23 stycznia 2016 – dyrektor oraz grupa trzynastu nauczycieli z XIII LO w Krakowie przebywała w szkole Hjalmar Strömerskolan w Strömsund w Szwecji. W ramach projektu „Nauczyciel architektem uczenia się” nauczyciele realizowali działanie job shadowing podczas którego mieli możliwość obserwowania pracy szkoły partnerskiej oraz odwiedzili wiele instytucjach edukacyjnych.

Marzec 2016 – po raz pierwszy z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Hali Wisły odbyły się igrzyska sportowe XIII LO vs VIII LO – zakończone zwycięstwem naszych uczniów.

Maj 2016 – III miejsce dla redakcji gazetki szkolnej „W 13 LICEUM PRZY SĄDOWEJ” w XXXVI Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży Kraków 2016.

16 maja 2016 – warsztaty artystyczne, filmowe i fotograficzne dla uczniów XIII LO z firmą Canon w ramach ogólnopolskiej akcji promującej multimedialny konkurs „To my tworzymy świat”.

Maj 2016 – przedstawiciele grupy teatralnej z XIII LO wraz z opiekunami uczestniczyli w międzynarodowej edycji święta teatralnego „Języki na scenie” w Turynie. Inspiracją do występów teatralnych była tragedia Szekspira pt: „Hamlet”.

Czerwiec 2016 – Brązowe Berło Kraka dla samorządu XIII LO za zajęcie III miejsca w Samorządowej Lidze Mistrzów Krakowskich Szkół Ponadgimnazjalnych.

26-31 lipca 2016 – XIII LO gościło młodzież przebywającą w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Październik 2016 – wydanie specjalnego numeru gazetki szkolnej poświęconego jubileuszowi XX – lecia wymiany młodzieży między XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie a Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim.

16 listopada 2016 – tytuł Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu dla XIII LO w Krakowie.

Listopad 2016 – rozstrzygnięcie konkursu na jubileuszowe logo XIII LO z okazji 60-lecia szkoły, zwycięzcą został Szymon Szymański z klasy 1h (humanistyczno-medialnej)

25 listopada 2016 – udział przedstawiciela XIII LO w Krakowie, koordynatorki projektu Małgorzaty Kuleszy oraz dyrektora partnerskiej szkoły Atlanten Videregående Skole w Kristiansund w prezentacji projektu “Szkoła nauczycielką życia” i jego efektów w czasie międzynarodowej konferencji w Warszawie „Granty norweskie i EOG na rzecz międzynarodowej mobilności, współpracy i rozwoju w edukacji”.

Styczeń 2017 – dyplom uznania Zarządu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji jubileuszu 20-lecia polsko – niemieckiej wymiany między XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie a Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim.

10 marca 2017 – w XIII LO odbyła się międzynarodowa konferencja z inicjatywy instytucji państwowych z Warszawy zajmujących się projektami unijnymi w ramach dzielenia się doświadczeniami i przykładami dobrych praktyk. Wicedyrektor Małgorzata Kulesza zaprezentowała rezultaty koordynowanego przez siebie zwycięskiego projektu „Szkoła nauczycielką życia”.

22 marca 2017 – drugie igrzyska sportowe w Hali Wisły XIII LO vs VIII LO – zakończone zwycięstwem uczniów z VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego.

5 kwietnia 2017 – wizyta dyrektorów litewskich szkół podstawowych i średnich, w tym również polskojęzycznych.

28 kwietnia 2017 – udział młodzieży w międzyszkolnej grze miejskiej „Kraków mniejszości etnicznych i narodowych” przygotowanej przez Instytut Europeistyki UJ. Efektem projektu była publikacja zamieszczona m.in. w internecie, w której znalazły się teksty dwóch uczennic klasy 2h, Emilii Główki i Oli Klag oraz Barbary Bierówki, wychowawczyni klasy 2h.

7-14 maja 2017 – przedstawiciele grupy teatralnej z XIII LO uczestniczyli wraz z opiekunami w międzynarodowej edycji święta teatralnego „Języki na scenie” w Turynie. Inspiracją dla zespołów teatralnych była tym razem „Odyseja”.

8 maja 2017 – w ramach porozumienia pomiędzy Wydziałem Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej w Krakowie reprezentowanym przez Dziekana prof. dr hab. inż. Adama Jagiełłę a Dyrekcją XIII LO od nowego roku szkolnego patronatem PK zostały objęte klasy 1b, c oraz d.

29 maja 2017 – w ramach wizytacji parafialnej XIII LO w Krakowie odwiedził bp Grzegorz Ryś.

Czerwiec 2017 – Srebrne Berło Kraka dla Samorządu XIII LO w Krakowie.

30 sierpnia – 1 września 2017 – wizyta delegacji XIII LO – dyrekcji, nauczycieli i uczniów w Gdańsku, udział w uroczystościach na Westerplatte z okazji 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

1 września 2017 – uczniowie XIII LO rozpoczęli nowy rok szkolny budynku, który przeszedł kolejny etap remontu, zniknęły stare szafki na buty i ubrania, w odnowionych wnękach umieszczono estetyczne, niebieskie szafki na szyfr.

8 września 2017 – lekcja historii na ekranie dla uczniów XIII LO – pokaz odnowionego cyfrowo filmu pt: “Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różwicza, prelekcja dr Barbary Szczekały z Instytutu Filmoznawstwa UJ oraz dyskusja na temat obrazu filmowego. Pokaz filmowy odbył się za zgodą ZS “TOR” z okazji jubileuszu szkoły.

16-17 września 2017 – w XIII LO oraz w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie odbyło się pierwsze Ogólnopolskie spotkanie nauczycieli języka włoskiego.

12 października 2017 – przedstawiciele XIII LO w Krakowie po raz trzeci wzięli udział w odsłonięciu „Znaku Pamięci” w Jaworznie – Jeleniu, na grobie Westerplatczyka Józefa Macy (1914 – 1994). Tym razem nasza szkoła zorganizowała tę uroczystość.

12-13 października 2017 – jubileusz 60-lecia XIII LO w Krakowie.

30 października 2017 – wizyta młodzieży izraelskiej wraz z nauczycielami z Hayovel High School z Herzliji – wspólne warsztaty, rozmowy, taniec i nauka śpiewu. Spotkanie odbyło się w ramach ministerialnego, polsko-izraelskiego programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

2017–2018 – remont elewacji szkoły.

14 marca 2018 – trzecie igrzyska sportowe XIII LO vs VIII LO – tym razem zwycięstwo przypadło naszym uczniom.

19 kwietnia 2018 – XIII LO przystąpiło do akcji „Żonkile” – # „Łączy nas pamięć”, która jest związana z upamiętnieniem 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek poświęconych tej tematyce, uczniowie rozdawali przygotowane wcześniej papierowe żonkile. W tym dniu w naszej szkole na zaproszenie Instytutu Włoskiego w Krakowie przebywała delegacja dyrektorów szkół włoskich. Nasi Goście z Italii zostali włączeni do tej akcji, co wywołało u nich ogromne wzruszenie. Ing. Alfredo Fiore, Dirigente Scholastico z Instituto Tecnico Industriale Statale w Neapolu, podzielił się z nami osobistą historią rodzinną z czasów II wojny światowej.

12-20 maja 2018 – uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w międzynarodowej edycji teatralnego święta pod nazwą „Języki na Scenie” w Turynie.

W tym roku na turyńskiej scenie wystawili „Króla Leara” W. Szekspira.

16 maja 2018 – XIII LO zdobyło nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty Pegaz 2018 za aktywność artystyczną uczniów i wysoki poziom festiwalowych prezentacji w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

14 czerwca 2018 – podsumowanie rezultatów całorocznego projektu „Kompetentni uczniowie”, modułu: Kreatywne metody upamiętniania historii lokalnej – rozwój kompetencji kreatywności i działania innowacyjnego, w którym uczestniczyła klasa 2h (humanistyczno-medialna) pod opieką wychowawczyni Barbary Bierówki. Projektowi poświęcony został specjalny numer gazetki szkolnej „Trzynastka”, znalazły się w nim artykuły napisane przez uczniów. Projekt realizowany był przez Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, III Oś priorytetowa „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.1 „Kompetencje w szkolnictwie wyższym”, w programie Ścieżki Kopernika 2.0.

15 czerwca 2018 – podsumowanie drugiego udziału uczniów XIII LO w całorocznym projekcie „Szkoła w Radiu” (wrzesień 2017 – czerwiec 2018).

1 września 2018 – 30 czerwca 2020 – realizacja projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli szkół prowadzących kształcenie ogólne na terenie Gminy Miejskiej Kraków” nr RPMP.10.01.03-12-0327/16, Poddziałanie 10.1.3 Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu prowadzono zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki i zajęcia rozwijające z informatyki. Uczniowie wzięli udział w programie stypendialnym, adaptowano dwie sale na pracownie matematyczne oraz wyposażono pracownie matematyczne i pracownię informatyczną w sprzęt oraz pomoce dydaktyczne.

2018 – remont kanalizacji, wymiana systemu rur wodociągowych i odprowadzających ścieki.

6 grudnia 2018 – zakończenie międzypokoleniowego projektu „Moda, która łączy”, realizowanego w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych. W realizację zaangażowana była klasa 2e pod opieką wychowawczyni mgr Justyny Trzepałki i pedagog Marioli Baran oraz seniorów z Centrum Aktywności Seniorów Srebrzysta Krowodrza i Podgórze.

21 marca 2019 – czwarte igrzyska sportowe między XIII i VIII LO w Krakowie. Mimo zawziętej rywalizacji, puchar pozostał nadal w „trzynastce”.

Maj 2019 – nagroda dla redakcji gazetki szkolnej „Trzynastki” w XXXIX Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży 2019.

1 września 2019 – rozpoczęcie roku szkolnego w nieco zmienionym przez prace remontowo – adaptacyjne budynku. Miały one na celu zwiększenie bazy lokalowej dla podwójnego rocznika klas pierwszych – po gimnazjum i po szkole podstawowej. Zwiększono liczbę sal dydaktycznych, zmieniono lokalizację pokoju nauczycielskiego.

Wrzesień 2019 – zakończenie pracy nad globalnym projektem #GoalsProject, w który zaangażowali się uczniowie pod opieką jego koordynatorki Małgorzaty Kuleszy.

1 października 2019 – rozpoczęcie realizacji projektu „Podróż do źródeł motywacji”. Projekt został zatwierdzony do realizacji w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie w latach 2019-2022 ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. Projekt „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” stanowi dodatkowe źródło dofinansowania projektów dla Akcji 1 Mobilność kadry programu Erasmus+ Edukacja Szkolna w ramach konkursu wniosków 2019 r. i 2020r. Zespół koordynujący projekt: Aleksandra Kołodziej, Joanna Szczechowicz, Grzegorz Nowakowski.

Październik 2019 – włączenie młodzieży XIII LO do globalnego projektu „Climate Action”, koordynacją w naszej szkole zajmuje się Małgorzata Kulesza.

21-25 października 2019 – w XIII Liceum Ogólnokształcącym w ramach projektu „Podróż do źródeł motywacji” w Krakowie gościli nauczyciele ze szkoły IES GINER DE LOS RIOS

z León w Hiszpanii.

29 listopada 2019 – od tego dnia obowiązuje nowy Statut XIII Liceum Ogólnokształcącego.

3-6 lutego 2020 – grupa dziewięciu nauczycieli z XIII LO w Krakowie przebywała w szkole IES GINER DE LOS RIOS w Hiszpanii. W ramach projektu „Podróż do źródeł motywacji” nauczyciele realizowali działanie job shadowing oraz jeden z nich, Anna Lubieniecka – teaching assignment.

12 marca 2020 – zawieszenie wszystkich zajęć dydaktycznych w XIII LO w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Decyzja została wydana w związku z zaleceniami władz, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo członków społeczności XIII LO oraz w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo publiczne. Nauczyciele i uczniowie zostali zobowiązani do śledzenia strony internetowej szkoły oraz komunikatów w e-dzienniku.

25 marca 2020 – szkoła rozpoczęła organizowanie zajęć dydaktyczno-wychowawczych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

23 kwietnia 2020 – zakończenie roku szkolnego dla klas III (online); od 24 kwietnia absolwenci mogli odbierać świadectwa ukończenia szkoły wg ustalonych harmonogramów

z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

8-29 czerwca 2020 – pisemne egzaminy maturalne w „nowej formule” z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego wg wytycznych opracowanych przez Sanepid.

Czerwiec 2020 – projekty realizowane w XIII LO w okresie zdalnej nauki „Take Action Project” oraz „Zrównoważona konsumpcja” znalazły się w gronie zwycięskich działań konkursu organizowanego w ramach STEM Discovery Campaign (Kampania Odkrywamy Nauki Ścisłe) przez European Schoolnet w Brukseli. Koordynatorką działań była Małgorzata Kulesza.

19 lipca – 30 sierpnia 2020 – kolejny etap projektu „Podróż do źródeł motywacji”, udział nauczycieli z XIII LO z Krakowa w kursach języka angielskiego na Cyprze, łącznie pięć dwutygodniowych turnusów. Ta część projektu została zrealizowana we współpracy ze szkołą językową Glossa oraz szkołą English in Cyprus.

28 września 2020 – kolejni uczniowie z XIII LO z klas drugich dołączyli do projektu Climate Action Project.

19 października 2020 – w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w Polsce rozpoczęto naukę zdalną. Lekcje w XIII LO odbywały się przez platformę MS Teams.

Trwa nauka w formule zdalnej. Zakończenie roku dla klas III ponownie odbyło się online, a odbiór świadectw możliwy był osobiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Matury pisemne tym razem odbyły się w tradycyjnym terminie majowym, ale z zachowaniem zasad opracowanych przez Sanepid.

Od 13 do 28 maja 2021 nauczanie odbywało się w systemie hybrydowym, część klas realizowała zajęcia stacjonarnie, w szkole, część w sposób zdalny.

31 maja 2021 – powrót do nauczania stacjonarnego na wszystkich etapach edukacyjnych.

14-17 czerwca 2021 – realizacja kolejnego etapu projektu „Podróż do źródeł motywacji”. Nauczyciele z XIII LO gościli w Liceul Teoretic „Radu Vlădescu” w Pătârlagele w Rumunii. W ramach projektu nauczyciele realizowali działanie job shadowing oraz jeden z nich, Barbara Bierówka – teaching assignment.

Czerwiec – lipiec 2021 – realizacja kolejnego etapu projektu „Podróż do źródeł motywacji”. 4 osobowa grupa nauczycieli z XIII LO w Krakowie wzięła udział w kursach języka angielskiego na Cyprze.

27 września – 1 października 2021 – grupa dziewięciu nauczycieli z XIII LO z Krakowa gościła we włoskiej szkole I.S.S. CARDARELLI w La Spezia. W ramach projektu „Podróż do źródeł motywacji” nauczyciele realizowali działanie job shadowing oraz jeden z nich, Agnieszka Wilińska-Małysa – teaching assignment.

11-14 października 2021 – grupa pięciu nauczycieli z XIII LO w Krakowie przebywała w greckiej szkole Private School „Themistoklis” S.A. w Pireusie/Atenach. W ramach projektu „Podróż do źródeł motywacji” nauczyciele realizowali działanie job shadowing oraz jeden z nich, Agnieszka Wilińska-Małysa – teaching assignment.

19-21 listopada 2021 – udział pani profesor Joanny Śliwy, w międzynarodowym seminarium: „eTwinning: Misinformation About Climate Change – eTwinning Multilateral Seminar” w Paryżu

Grudzień 2021 – luty 2022 – kolejny okres zajęć dydaktyczno-wychowawczych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (nauki zdalnej)

Styczeń-marzec 2022 – nauczyciele XIII LO w Krakowie uczestniczyli w kursie przygotowującym do udziału w działaniach job shadowingi teaching assignment. Kurs miał formę warsztatów stacjonarnych oraz konwersacji indywidualnych w formule online i zorganizowany był w ramach projektu „Podróż do źródeł motywacji” realizowanego przez XIII LO w Krakowie. Kurs poprowadziła pani Jolanta Dąbrowska – anglistka z dwudziestoletnim stażem w zawodzie, instruktorka prezencji, mająca również wieloletnie doświadczenie w pracy konferansjera podczas prestiżowych imprez ogólnopolskich. Na potrzeby kursu pani Jolanta Dąbrowska opracowała autorskie materiały zawierające narzędzia językowe ułatwiające komunikację podczas uczestnictwa w programie job shadowing i teaching assignments w Polsce oraz za granicą. Materiały te stanowią jeden z rezultatów realizacji projektu „Podróż do źródeł motywacji”.

8 marca 2022 – warsztaty pt. „Jak budować motywację? Omówienie cyklu lekcji wychowawczych na temat motywacji.” Zorganizowane w ramach projektu „Podróż do źródeł motywacji”, prowadzone przez panią Agnieszkę Hliwę – pedagog, nauczycielkę, animatorkę teatralną, trenerkę. Celem szkolenia było zaprezentowanie nauczycielom opracowanych przez panią Agnieszkę Hliwę autorskich scenariuszy lekcji wychowawczych dotyczących motywowania uczniów do nauki oraz metod uświadamiania uczniom wartości, jaką ma edukacja oraz jaki jest jej wpływ na nasze życie. Materiały te stanowią jeden z rezultatów realizacji projektu „Podróż do źródeł motywacji”.

15 marca 2022 – konferencja podsumowująca projekt „Podróż do źródeł motywacji”​

31 marca 2022 – zakończenie realizacji projektu „Podróż do źródeł motywacji” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”

18-21 kwietnia 2022 – grupa teatralna pod opieką prof. M. Tejchman i prof. M. Wątkowskiej pojechała do Turynu, by wziąć udział w Festival Teatrale Lingua in Scena

14 czerwca – Dzień Kulturowy podczas którego zaprezentowano kulturę m.in.: Japonii, Meksyku, Włoch, USA, Grecji

1 września 2022 – dyrektorem XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie został Jerzy Niedenthal, na swoich zastępców powołał Magdalenę Liworę i Agnieszkę Wilińską-Małysę

2 grudnia 2022 – podczas III Gali Wolontariatu Sportowego XIII LO po raz kolejny otrzymało wyróżnienie za wolontariat sportowy

15 grudnia 2022 – grupa jedenastu uczniów intensywnie współpracowała w projekcie: Szkolny Klub Innowacji i Przedsiębiorczości- Uniwersytet Odpowiedzialny. Pracowali metodą Design Thinking realizując poszczególne etapy. Uczniowie rozpoznali potrzeby społeczności szkolnej przeprowadzając wywiady i opracowali sposób na rozwiązanie problemu – STREFA KOMFORTU W XIII LO, miejsce, gdzie uczniowie mogliby w spokoju poczekać na zajęcia, zrobić zadanie i odpocząć po lekcjach

12 stycznia 2023 – XIII LO zostało „Srebrną szkołą” w 25 rankingu Liceów i Techników czasopisma „Perspektywy.” Wyniki z matur i osiągnięcia uczniów na olimpiadach pozwoliły XIII Liceum Ogólnokształcącemu pozostać w czołówce najlepszych szkół w województwie małopolskim. Jest na 27 miejscu w województwie małopolskim.

10 lutego 2023 – XIII LO w Krakowie  otrzymało Akredytację programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna w ramach akcji 1 w konkursie 2022 (KA120-SCH). Akredytacja została przyznana przez  Narodową Agencję Programu Erasmus+ na lata 2023-2027. Oznacza to, iż szkoła uzyskała uproszczony dostęp do dofinansowania w ramach Akcji 1. w ramach Programu Erasmus tj. na udział uczniów, nauczycieli i pracowników administracji szkoły w wyjazdach zagranicznych i kursach realizowanych w zagranicznych firmach i szkołach. Planowanym działaniom nadany został tytuł:  CEL: SPOTKANIA. Zawiera on w sobie istotę wszystkich zamierzeń, które będą sukcesywnie realizowane dzięki uzyskanej Akredytacji

19 maja 2023 – XIII LO w Krakowie razem ze szkołą podstawową nr 38 uzyskały dofinansowanie na budowę boiska wielofunkcyjnego w ramach Programu Olimpia

2 czerwca 2023 – gala konkursu: Szkoła z Pasją Pomagania”. XIII LO w Krakowie uzyskało prestiżowy Certyfikat Szkoły z Pasją Pomagania

18 czerwca 2023 – XIII LO w Krakowie otrzymało dofinansowanie w wysokości 66 323,00 euro na realizację Projektu 1 w ramach akredytacji Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna, w ramach akcji 1 (KA120-SCH). Termin realizacji Projektu nr 1 przypada na okres od 01.06.2023 do 31.08.2024

Lipiec-sierpień 2023 – Realizacja czterech projektów w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Kalendarium od 1957 do czerwca 2021 opracowała Barbara Bierówka

Historia XIII LO w Krakowie do roku 2007

ZOBACZ