Powrót

4 października klasy 4a i 4e zainaugurowały w kinie „Mikro” cykl spotkań w ramach Akademii Filmowej 2022/23.

Wiadomo bowiem, że nie samymi ocenami, zadaniami, sprawdzianami uczeń XIII LO żyje. Trzeba czasami zanurzyć się w kulturze, a „ruchome obrazy” to jedna z ulubionych rozrywek młodych ludzi. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i zaproponować im możliwość poznania wartościowych, skłaniających do refleksji, poruszających ważkie problemy filmów.

Na pierwszy ogień poszedł „Truman Show” Petera Weira, czyli opowieść o człowieku, który dowiaduje się, że jego świat oraz bliscy są wytworem mediów i walczy o prawdę  i prawo do życia na swoich warunkach.

W owej filmoznawczej edukacji mamy swoich przewodników – p. profesora Bogusława Skowronka, wykładowcę UP w Krakowie, pasjonata, prelegenta-gawędziarza  (tym razem to on podrzucił nam propozycje tytułów) oraz  p. Iwonę Nowak, szefującą kinu „Mikro” , która otwiera nam jego podwoje o wybranych przez nas godzinach  i hojną ręką rozdaje plakaty wiszące potem w na naszych ścianach i przypominające nam ulubione kinowe  momentyJ.

Duchami opiekuńczymi, koordynatorkami i  zapalonymi kinomankami są polonistki w/w klas: Beata Malcharek i Anna Strzępek .

Nie beż znaczenia jest samo miejsce , magiczne i niezwykłe, w fotelach którego regularnie zasiadał młody Polański. „Mikro” istnieje od lat 50. i uzależniło od kina wiele pokoleń studentów, w tym autorkę tych słów,  która z nostalgią i sentymentem zanurza się w przytulne i jakże swojskie fotele i czeka , i uwielbia ten moment, gdy gasną światła i zaczyna się projekcja… Poczujmy to wszyscy, popłaczmy się, pobójmy, pozłośćmy, pomyślmy…

Życzymy wszystkim młodym adeptom X Muzy niezwykłych objawień, silnych wzruszeń i przede wszystkim mądrych refleksji, które zarażą kinem już na zawsze i pozwolą po prostu piękniej żyć…

Beata Malcharek

 

Wszystkim miłośnikom małych, studyjnych kin dedykuję piękny i nostalgiczny wiersz K. I. Gałczyńskiego „Małe kina” jako taki poetycko- emocjonalny seans.

Kinomaniacy Krakowa łączcie się 🙂