Uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2016/2017

W czwartek 2 listopada w UM Krakowa odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2016/2017 w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.
W obecności władz miasta, oświaty i przedstawicieli sportu nagrodzono najlepsze szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie.
Delegacja naszego liceum - Pani dyrektor Iwona Cieślak-Prochownik, nauczyciele wych.fiz. Stanisław Obora i Mariusz Wojtyga oraz uczennice Iwona Jurkowska, Agnieszka Szwed i Ola Ślusarczyk odebrała puchar za 5 miejsce w klasyfikacji ogólnej szkół średnich dziewcząt i chłopców ( startowało 55 szkół).
Ponadto w klasyfikacji dziewcząt (startowało 43 szkoły) nasze dziewczęta również zajęły 5 miejsce, natomiast nasi chłopcy zajęli 9 miejsce na 52 startujące szkoły.
Podziękowano również dyrekcjom szkół za udostępnianie sal na rozgrywki i nauczycielom za pomoc w organizacji rozgrywek KOM.
Z naszej szkoły statuetkę odebrał Pan Stanisław Obora.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w roku szkolnym 2017/2018!!!


Sukcesy uczennicy 1e - Gabrielli Lopez

Podczas 29 Mistrzostw Świata w Speed-ballu zorganizowanych przez Międzynarodową Federację Speed-ball (FISB) w Sharm-el-Sheikh w Egipcie w dniach 29-29 października 2017 uczennica naszego liceum Gabriella Lopez z klasy 1e pod przewodnictwem Przemysława Wolana wywalczyła:

II miejsce srebrny medal Mistrzostw Świata w kategorii seniorów
III miejsce brązowy medal Mistrzostw Świata w kategorii juniorów
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!.
Sukcesy uczennicy 1e - Aleksandry Wsołek

Aleksandra Wsołek z klasy I E, bo o niej mowa jest w naszej szkole niecałe trzy miesiące a już zdołała zdobyć 4 medale w lekkiej atletyce.
Jej koronna konkurencja to bieg na 400 metrów i w nim zdobyła 2 medale:

- Złoty w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego klas I-II w Tarnowie
- Srebrny w Mistrzostwach Krakowa szkół średnich - I rzut LA

Ponadto wspólnie z koleżankami zdobyła kolejne 2 medale:

- Brązowy w Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10 x 1000 metrów
- Brązowy w Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w LA w sztafecie 4 x 100 metrów

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Wyniki szkolnego konkursu "Westerplatte w moich oczach"


Laureatkami konkursu "Westerplatte w moich oczach" w roku szkolnym 2017/18 zostały uczennice:

Kinga Woźniak klasa 1a - I miejsce
Julie Wojas klasa 1d - II miejsce
Jagoda Wons klasa 1h - III miejsce

Nagrody i dyplomy zostały wręczone laureatom podczas uroczystego ślubowania klas pierwszych.

Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich uczennic i uczniów za udział w konkursie! :)
Andrzej Drużkawiecki

Podsumowanie projektu EKO-LEKCJE

20 października w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się seminarium podsumowujące projekt EKO-LEKCJE. Wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości, obejrzeliśmy film z zajęć dla dzieci przedszkolnych oraz pochwaliliśmy się naszymi osiągnięciami.

Grupa uczniów z naszej szkoły, która brała udział w projekcie w składzie: Patrycja Chabrzycka, Paulina Kowalska, Olga Krępa, Olga Kulig i Jakub Sinkovic wzięła udział konkursie na wykonanie pracy zespołowej, związanej z tematyką warsztatów projektowych (prace w formie film/gra edukacyjna/akcja ekologiczna - do wyboru).

Zostaliśmy wyróżnieni w dwóch kategoriach:

I miejsce za film
II miejsce za akcję ekologiczną.

W konkursie brały udział 24 krakowskie szkoły średnie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów :)

Jubileuszowych wspomnień czar - POPOŁUDNIOWA KAWA W "TRZYNASTCE" - przeżyjmy to jeszcze raz...

Zebranie Rady Rodziców24 października 2017 (wtorek) o godz. 16.30 w sali numer 15 (parter) odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Rady Rodziców XIII LO w Krakowie.

Obecność delegatów z wszystkich klas obowiązkowa. Pozostałych rodziców serdecznie zapraszamy.

Przewodniczący Rady Rodziców - Mariusz Wróbel.


Wyniki wyborów na Przewodniczącego SSU

Wybory na Przewodniczącego SU - 23.10.2017


Debata kandydatów na przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

20 października 2017 odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.

Kandydaci:
Jarosław Kogut
Jakub Branczewski
Mateusz Kołodziejczyk

Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze i odpowiadali na pytania uczniów.

Prowadzenie debaty Zuzanna Bochyńska

Opiekunowie SSUPielgrzymka maturzystów XIII LO do Kalwarii Zebrzydowskiej

16 października 2017 roku trzecioklasiści XIII LO wybrali się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Celem naszej podroży była modlitwa.Materiały przygotowała: Aleksandra Kołodziej

Filmik: Grzegorz Nowakowski

"Trzynastka" - jubileuszowy numer szkolnej gazetki

Zapraszamy do lektury jubileuszowego numeru naszej szkolnej gazetki

Więcej

MAŁOPOLSKI KONKURS WIEDZY O KULTURZE I JĘZYKU WŁOSKIM


Już kolejny raz nasze liceum organizuje Konkurs Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim. Jak zwykle wspomaga nas Włoski Instytut Kultury w Krakowie z dyrektorem Ugo Rufino.

Informacja o konkursie: [pobierz]

Regulamin konkursu: [pobierz]


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

Małgorzata Tejchman
Edyta Nawrot-Dudziewicz

Więcej
Wizyta grupy uczniów niemieckich w Krakowie 17.9. - 24.9.2017

W dniach 17 - 24 września 2017 gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów oraz nauczycieli z Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim ( Niemcy ). Była to rewizyta w ramach wymiany między naszymi szkołami. Uczniowie poznali się w Oppenheim w czerwcu 2017.Więcej

Delegacja XIII LO na uroczystościach 78-ej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

30 sierpnia wieczorem wyruszyliśmy pociągiem do Gdańska. Nasza podróż trwała długo, dała okazję do wymiany wrażeń po wakacjach, wymiany myśli, poglądów i słodkości.

Do Gdańska wybraliśmy się na uroczystości 78-ej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Prezydent miasta - Paweł Adamowicz - złożył na ręce pani dyrektor Iwony Cieślak-Prochownik zaproszenie, na które odpowiedziały 23 osoby z naszej szkoły: nauczyciele (niektórzy z rodzinami) i uczniowie. Po nocnej podróży wcześnie rano zakwaterowaliśmy się w Bursie Gdańskiej, gdzie po raz pierwszy poczuliśmy powiew historii. W budynku mieściła się niegdyś Poczta Polska - 1 września 1945 roku około 4.45 zaatakowana przez gdańskich policjantów i esesmanów.

W pierwszym dniu naszego pobytu w Gdańsku zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Przekonaliśmy się, jak wielkie znaczenie ma umiejętne snucie opowieści, by w pełni zaangażować się w historię, czuć oddech przeszłości, kształt przedmiotów i grozę w powietrzu, chcieć podjąć dyskusję niezależnie od punktu widzenia. Trafiliśmy na charyzmatycznego przewodnika, opowiadającego z pasją o pamiętaniu zdarzeń, trafiającego do wszystkich odbiorców, tych najmłodszych, kilkuletnich i tych najstarszych. Po czterech godzinach zwiedzania nie mieliśmy dość - wzbogaceni i wzruszeni długo żegnaliśmy się z przewodnikiem, zadając kolejne pytania, posyłając uśmiechy. Wróciliśmy do teraźniejszości, by cieszyć się wolnością, zdrowiem i byciem razem. Na starówce zjedliśmy pyszny obiad i pojechaliśmy kolejką do Sopotu. Pogoda była piękna. Mocne słońce i lekki wiatr dopełniły radość ze spacerów nad morzem, smaku kawy, dotyku piasku i chęci rozmowy. Wieczorem przygotowaliśmy wspólną kolację. Przy długim stole jedliśmy i śpiewaliśmy piosenki. Gitara wędrowała z rąk pani Asi Szczechowicz do rąk kolejnych uczniów. Doświadczenie bycia razem, w uśmiechu i życzliwości dało wszystkim poczucie spełnienia po długim, pełnym wrażeń dniu.

Pobudkę następnego dnia mieliśmy wcześnie, w zasadzie jeszcze w nocy, by zdążyć na 4.45 na Westerplatte. Trochę zaspani, podekscytowani, przejęci daliśmy się uwieść niezwykłej scenerii rozpoczynającej się uroczystości. Wokół nas gromadzili się harcerze, wojsko i cywile. Na tle nocy i pochodni, z dźwiękiem syren w uszach szukaliśmy na swój sposób chwil sprzed kilkudziesięciu lat. Dla nas wszystkich obchody 78-ej rocznicy wybuchu II wojny światowej były wielkim przeżyciem, lekcją patriotyzmu, możliwością stworzenia mostu między przeszłością i teraźniejszością. Po głównych uroczystościach spotkaliśmy się z panem dyrektorem Bogusławem Kucharkiem, jak co roku uczestniczącym w obchodach razem z innymi przedstawicielami szkół imienia Bohaterów Westerplatte oraz księdzem Filipem Pajestką, który przybył do Gdańska ze swoimi harcerzami. Razem zjedliśmy grochówkę, wypiliśmy herbatę i wróciliśmy na krótką drzemkę do bursy. Na obiad znów wybraliśmy się na starówkę, potem poszliśmy pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie pani Ewa Węglarz przedstawiła nam historię tamtych dni, nauczyciele podzielili się swoimi wspomnieniami, a młodzież zapaliła pod pomnikiem i bramą znicze. Na krótko zajrzeliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, by znów zanurzyć się w historii, poddać refleksji przeszłość i teraźniejszość, ale też zachwycić się piękną, nowoczesną architekturą budynku. Po tym ostatnim wspólnym wydarzeniu z historią w tle wybraliśmy się już w mniejszych grupach na spacer, kawę, deser, zakupy... by wieczorem spotkać się na dworcu przed podróżą do Krakowa, do domu.

"Trzynastka" - nowy numer szkolnej gazetki

Zapraszamy do lektury nowego numeru naszej szkolnej gazetki

Więcej

Relacja po spotkaniu z nauczycielami języka włoskiego - 16-17 września 2017

W dniach 16 - 17 września 2017 w naszym Liceum oraz w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie odbyło się pierwsze Ogólnopolskie spotkanie nauczycieli języka włoskiego.
"Trzynastka" gościła 29 nauczycieli z różnych zakątków Polski: z Krakowa, Warszawy, Nowego Targu, Miechowa, Niepołomic, Bielska-Białej, Tarnowa, Rzeszowa i Wrocławia.
Uczestników spotkania powitali w imieniu organizatorów - XIII LO, Włoskiego Instytutu Kultury oraz Zakładu Italianistyki UJ - Dyrektor XIII LO p. Iwona Cieślak - Prochownik, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury p. Ugo Rufino oraz Kierownik Zakładu Italianistyki UJ p. prof. dr hab. Jadwiga Miszalska.
Uczniowie naszego Liceum zaprezentowali krótki program artystyczny.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez dyrektor ds. dydaktyki p. Federikę Milano ze szkoły językowej A door to Italy z Genui, która jest fundatorem głównej nagrody w corocznym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim - stypendium naukowego w Genui . W ramach spotkania wykładowcy z Italianistyki UJ: p. dr Iwona Kaźmierczak i p. dr Alicja Paleta wygłosiły wykład "PAROLAre in aula al di la' del manuale".

Ksiegarnia włoska Italicus oraz Wydawnictwo Klett przedstawiło najnowsze propozycje podręczników do nauki języka włoskiego i innych języków romańskich.
P. Anna Kondraciuk przedstawiła prowadzoną przez siebie platformę edukacyjną "Notatki z lekcji.pl" przeznaczoną do nauki i zgłębiania tajników pięknego języka włoskiego.

Mamy nadzieję na kolejne owocne spotkania z pasjonatami języka włoskiego.

A presto!

Małgorzata Tejchman
Edyta Nawrot- Dudziewicz
Projekt EKO-LEKCJE Aktywna Edukacja Ekologiczna w XIII LO

W dniu 16 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli zajęcia w ramach projektu EKO-LEKCJE Aktywna Edukacja Ekologiczna. Spotkania będą odbywały się cyklicznie przez cztery tygodnie.

Projekt składa się z następujących elementów:

1. Wykłady, warsztaty i laboratoria - odbywać się będą w Zespole Szkół Chemicznych, swoim zakresem obejmą tematykę: zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz sposoby ich ochrony, gry dydaktyczne z zastosowaniem TIK, laboratoryjne badanie jakości elementów ekosystemu, przygotowanie pracy konkursowej - szkolnego filmu/gry edukacyjnej o tematyce projektu.

2. Zajęcia terenowe w Ekologicznej Spalarni Odpadów w Krakowie - zajęcia będą połączone z uczestnictwem w ścieżce ekologicznej dotyczącej prawidłowej gospodarki odpadami, segregacji śmieci, skutków oddziaływania w tym zakresie na środowisko naturalne.

3. Kampania informacyjno - promocyjna - mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zainteresowanie tematyką ochrony i poprawy jakości elementów ekosystemu, aktywizację działań i postaw proekologicznych.

Szkolny opiekun projektu: Justyna Latała-Czech

Odwiedź naszą stronę na Facebook'u :)

Niezwykłe osiągnięcia ucznia naszej szkoły

Jakub Pukacz z klasy 2c zdobył:

1. Złoty medal i nowy rekord polski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w konkurencji karabin sportowy 60 strzałów leżąc
2. Złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w konkurencji karabin sportowy 3x20
3. Brązowy medal drużynowo na międzynarodowych zawodach nadziei olimpijskich

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!:)
Zapraszamy rodziców na spotkanie organizacyjne - 19.09.2017

Spotkanie dla nauczycieli języka włoskiego w XIII LO - 16-17.09.2017

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie pragnie zaprosić Szanownych Państwa na wyjątkowe spotkanie nauczycieli języka włoskiego uczących w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich i w szkołach językowych. To pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Nauczycieli Języka Włoskiego odbędzie się w dniach 16 - 17 września 2017 r. w XIII LO w Krakowie, ul. Sądowa 4 i w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie ul. Grodzka 49.

Więcej

Test poziomujący z języka angielskiego dla klas pierwszych - 4 września

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 - 4 września